On Yıl Sonra Bir İlk; Suriye Heyeti Türkiye’de

Suriye’den resmi bir güvenlik heyeti, uluslararası polis teşkilatı Interpol’ün 89. Toplantısına katılmak üzere Türkiye’ye geldi.


26.11.2021 15:55:00   Güncel


 Suriye’den resmi bir güvenlik heyeti, uluslararası polis teşkilatı Interpol’ün 89. Toplantısına katılmak üzere Türkiye’ye geldi. 

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın bildirdiğine göre Suriye içişleri bakanlığı mensubu heyet, üç gün süren toplantıya katıldı. Toplantıda Interpol’ün yeni başkanının başkan yardımcılarının ve yönetim kurulu üyelerinin seçildiği bildirildi.

160 ülkeden temsilcilerin katıldığı toplantıda 15 ülkenin içişleri bakanı, 9 ülkenin bakanlık temsilcisi, 4 ülkenin de müsteşar düzeyinde katıldığı; ayrıca 17’si uluslararası örgütlere üye olan 51 emniyet müdürünün de toplantıya iştirak ettiği ifade edildi.

Haberde, Suriye heyetine Suriye emniyet müdürlüğü cinayet departmanı müdürünün başkanlık ettiği bildirildi.

Türkiye’nin Suriye ile diplomatik ilişkilerini 2011 yılında kestiğinin belirtildiği haberde on yıl aradan sonra ilk defa Suriye’den resmi bir heyetin Türkiye’ye geldiğine dikkat çekildi.

Başta Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan olmak üzere 2011’den beri Suriye’deki silahlı gruplara destek veren birçok ülke 2020 yılından beri aşamalı olarak Suriye ile ilişkilerini normalleştiriyor.

Son olarak Amerika'nın da Sezar yasası çerçevesinde yaptırım listesine aldığı Suriye İstihbarat Teşkilatı müdürü Husam Luka, Arap ülkeleri istihbarat teşkilatlarının Kahire’deki toplantısına katılmıştı.

Suriye Genel İstihbarat Teşkilatı başkanı Husam Luka’nın Kahire’de yapılan toplantıya katılmasından birkaç gün önce de Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Şam’a giderek Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’le görüşmüştü.


 
Suriye Heyeti
Interpol

Yorumunu Gönder

Yorumlar