İBB'nin Taksi Önerisi 10. Kez Reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), yeni taksi sistemi ve 5 bin yeni taksi önerisi 10. kez reddedildi.


28.10.2021 15:20:00   Güncel


İBB, yeni taksi sistemini ve 5 bin yeni taksi önerisini bir kez daha UKOME gündemine getirdi.
 
Sputnik'te yer alan habere göre beş bin yeni taksi ve yeni taksi sistemi teklifi UKOME toplantısında bakanlık ve esnaf odası temsilcilerinin oylarıyla 10. kez reddedildi.
 
İBB Sözcüsü Murat Ongun, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Kaliteli ve yeni taksi talebimiz, kasıtlı olarak üye dağılımı değiştirilmiş UKOME toplantısında Bakanlık yetkililerinin blok oyu ile 10. kez reddedilmiştir. İstanbulluların bilgisine" dedi.

'1990'dan beri nüfus ve turist sayısı arttı'

Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan toplantıda yaptığı konuşmada, “2019 yılında 100 bin şikâyet almışız Beyaz Masa verilerine baktığımızda. Bu yıl içerisinde de yaklaşık 50 bin civarında taksiyle ilgili şikâyet almaya devam ediyoruz. 1990 yılından beri İstanbul’da taksi sayısı sabit kalmış, nüfus ve turist sayısı arttı” dedi.
 
Cihan, yeni sisteme ilişkin ise, "Şoför maaşı artık sabit olacak. Aylık olarak artık şoförün ne kadar yolcu alıp almadığından bağımsız olarak… 30 gün esasına göre SGK ödemeleri yapılacak" ifadelerini kullandı.

'Halkla bizi düşman ettiniz'

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu da "Halkla bizi düşman ettiniz. Taksici esnafımız 30 yıldır böyle bir zulüm görmedi" diye konuştu

Bahçeşehir'den Halkalı'ya tren hattına onay

Toplantıda, TCDD Taşımacılık İstanbul Bölge Müdürü Veysi Alçınsu, konuşmasında, Halkalı'dan sonra demir yolu güzergahı kenarında hızlı bir kent gelişmesi yaşandığını ve oradan yolcu talepleri geldiğini söyledi.
 
Konuşmanın ardından oylamaya sunulan Bahçeşehir-Halkalı arası tren hattı işletmeciliğinin başlatılması ve İstanbulkart entegrasyonuna dahil edilmesi teklifi, oy birliği ile kabul edildi.

Taksicilerden UKOME öncesi Yenikapı'da eylem

Öte yandan, 5 bin yeni taksi teklifine karşı çıkan taksiciler toplantı öncesi Yenikapı'da bir araya gelerek eylem yaptı.
Taksiciler 'Esnaf burada İmamoğlu nerede?" sloganları attı.
 
Aksu burada yaptığı açıklamada, "30 yıldır taksici esnafı, ulaşım sektörü böyle bir zulüm görmedi. Bunun için esnafımız sesini duyuracak, kırmızı kart gösterecek" dedi.
 
Taksicilerin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını belirten Taksici Faruk Süleymanoğlu, "Hakkımızı savunmak için burada toplandık. Bizi halkla öyle bir düşman etti ki, oğlum okulda 'Babanın mesleği ne?' sorusuna 'Taksici' dediğinde 'Hırsız mı?' diye soruyorlar. Böyle bir algı olur mu?

Yapıyorsanız doğru dürüst iş yapın. Neymiş bizim esnafımıza maaş verecekmiş, güzelde sen önce bozulan belediye araçlarını onar" şeklinde konuştu.
İBB
taksi önerisi
UKOME

Yorumunu Gönder

Yorumlar