“Yurtdışında Okuyanların Kaçı Ülkeye Döndü?”

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Milli Eğitim Bakanlığı destekli yurtdışında eğitim alan öğrenciler ile ilgili açıklamada bulundu.


15.10.2021 19:26:33   Güncel


Saadet Partili Karaduman, Milli Eğitim Bakanlığı destekli yurtdışında eğitim alan öğrencilerin kaçının ülkemize geri döndüğünü Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yazılı soru önergesiyle sordu.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Milli Eğitim Bakanlığı destekli yurtdışında eğitim alan öğrencilerin kaçının ülkemize geri döndüğünü Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yazılı soru önergesiyle sordu. Karaduman, “Son 10 yılda MEB bursu ile yurt dışında eğitim aldıktan sonra mezun olan öğrenci sayısı kaçtır? Bu mezunlardan kaçı yurt dışında kalmıştır?” diye sordu.

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, özellikle son dönemde yurt dışına giden öğrencilerin ülkeye geri dönmemesini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Karaduman, öğrencilerin yurt dışında mezun olduktan sonraki kariyer planlarını sordu.

“10 YILDA DÖNEN ÖĞRENCİ SAYICI KAÇ?”

Milli Eğitim Bakanlığı destekli yurt dışı eğitim alan öğrencilerin mezun olduktan sonra ülkeye geri dönüp dönmediğini soran Karaduman, Bakan Özer’e şu soruları yöneltti; “Hâlihazırda MEB bursu ile yurt dışında eğitim alan kaç öğrenci vardır?  Son 10 yılda MEB bursu ile yurt dışında eğitim aldıktan sonra mezun olan öğrenci sayısı kaçtır? Bu mezunlardan kaçı yurt dışında kalmıştır? Son 10 yılda program kapsamında eğitim aldıktan sonra ülkeye dönen öğrenci sayısı kaçtır? Ülkeye dönen mezunlar hâlihazırda nerelerde çalışmaktadırlar? Program kapsamında yurt dışında eğitim alan öğrencilerin mezuniyetleri sonrasındaki kariyerleri için nasıl bir planlama yapılmaktadır?”


 
Saadet Partisi
Abdulkadir Karaduman
Milli Eğitim Bakanlığı

Yorumunu Gönder

Yorumlar