İçişleri Bakanı Soylu: ''15 Temmuz ABD ve BAE Talimatı İle Oldu''

İçişleri bakanı Süleyman Soylu, mayıs ayında bir tv kanalında 15 temmuz hain darbe girişimi hakkında açıklamalarda bulunmuştu.


15.7.2021 15:31:25   Güncel


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuk olduğu programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İç ve dış siyaset gündemine değinen Bakan Soylu 15 Temmuz darbe girişime ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, ''Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 15 Temmuz'un ABD ile birlikte faili.'' dedi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu TRT Haber'e konuk oldu. Bakan Soylu gazetecilerin sorularına dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu günümüz şartlarının olağanüstü olduğunu belirterek Atatürk dönemine benzetti:

- Atatürk dönemi gibi emperyalist bir saldırı var.

''BAE, 15 TEMMUZ'UN ABD İLE BİRLİKTE FAİLİ''

Bir diğer açıklama ise 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin oldu. Bakan Soylu girişimin arkasında hangi ülkelerin olduğunu açıkça paylaştı:

- 15 Temmuz onların (ABD) talimatı ile oldu. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 15 Temmuz'un ABD ile birlikte faili. BAE ABD'nin en önemli operasyonel partneri.

"ABD BÜYÜKELÇİSİ RANDEVU İSTİYOR, VERMEDİM"

15 Temmuz'un arkasında açıkça ABD olduğunu belirten Soylu, kendisinden randevu isteyen ABD büyükelçisinin ancak Türkiye'ye saygı duyduklarında görüşeceğini söyledi:

- Türkiye sağlık sistemi, hastane, üniversiteleriyle 27 Nisan öncesi mi? Hayır, kapasite geliştirmiştir. Atak helikopterinden kendi ürettiğimiz mühimmatlara kadar. Simetrik ve asimetrik birçok saldırıyla karşı karşıya kaldık. 15 Temmuz'un faili nerede? Cumhurbaşkanımıza antisemitist diye saldıranlar 15 Temmuz'un failini ülkelerinde tutuyor. Bunu hepimiz biliyoruz. Ben bu sözlerimden dolayı Amerika'dan iki defa kısıtlama almış bir insanım. ABD Büyükelçisi randevu istiyor, vermedim, vermeyeceğim. Bu ülkeye saygı duymaya başladıkları andan itibaren ancak veririm. Cumhurbaşkanımız var, ne meseleleri varsa görebilirler. Bizim bu konuda bütün vekaletimiz sayın Cumhurbaşkanımızdadır.
Süleyman Soylu
içişleri bakanlığı
ABD
15 temmuz

Yorumunu Gönder

Yorumlar