İsrail Meclisi, BM'nin Filistinlilere Yardım Faaliyetlerine Göz Dikti!

Siyonist Meclis, UNRWA'nın faaliyetlerini kısıtlamayı hedefleyen yasa tasarılarını onayladı.


10.07.2024 07:55:46   Dünya


İsrail Meclisi Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi, İsrailli siyasilerin hedefinde olan Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) faaliyetlerini önemli ölçüde kısıtlamayı hedefleyen üç yasa tasarısını onayladı.

The Times of Israel'in haberine göre, Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi, uzun süredir Başbakan Binyamin Netanyahu ve hükümetinden bazı aktörlerin hedefe koyduğu UNRWA'yı kısıtlamak için girişimde bulundu.

Komitede onaylanan ilk yasa tasarısı, UNRWA'nın İsrail topraklarında faaliyet göstermesini yasaklamayı ve Ajansın işgal altındaki Doğu Kudüs'teki varlığını fiilen ortadan kaldırmayı hedefliyor.

İkinci tasarı, UNRWA'nın terör örgütü ilan edilmesini sağlayabilecek ve İsrail'in Ajansla ilişkilerini kesmesini talep edebilecek.

Üçüncü tasarı ise UNRWA personelinin, İsrail'deki BM personeline tanınan emlak vergisinden muafiyet gibi yasal dokunulmazlıklar ve ayrıcalıklardan faydalanmasını engelleyebilecek.

Komitenin başlangıçta tek bir yasa halinde birleştirmeyi planladığı yasa tasarıları, ilk okuma için Meclis Genel Kuruluna sunulacak.

İsrail hükümeti, 7 Ekim'den bu yana UNRWA'nın sahadaki faaliyetlerini kısıtlamaya çalışırken, ordu da Gazze'de defalarca kez BM ile koordineli çalışan insani yardım kuruluşlarına saldırılar düzenleyerek çok sayıda insani yardım çalışanını öldürdü.
UNRWA
meclis
israil

Yorumunu Gönder

Yorumlar