Ayetullah Hamanei, İmam Humeyni Hatırlatmasıyla Son Noktayı Koydu

İran İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei, selefi İmam Humeyni'nin başörtüsü konusundaki açıklamalarını paylaşarak tartışmalara son noktayı koydu.


30.09.2022 08:48:46   Dünya


İran İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei'nin, selefi İmam Humeyni'nin başörtüsü konusundaki açıklamalarını paylaştı. Ayetullah Hamanei şu ifadeleri kullandı:

 'Bu; bilmeden, düşmanın ülkede gerçekleştiremediği çizgiyi takip etmektir. Hem de o kadar para dökmesine rağmen.. (Düşmanla) Aynı çizgiyi takip ediyorlar. İçerisinde gazeteciler, aydınlar, alimler de var. Evet, İmam Humeyni, 'kadınlar tesettürlü olmalıdır dediğinde tüm kadınları demedi.' (Bunu söyleyenler) Saçmalıyorlar, biz de oradaydık, biz de haberdardık, bu nasıl olabilir. İmam, Pehlevi ve yandaşları tarafından ülkede ortaya çıkarılan açık bir münker karşısında tıpkı bir dağ gibi durdu ve dedi ki, 'hicap olmalıdır.' 

İmam, tüm münkerler karşısında böyle sağlam bir duruş sergiledi. O zamanlarda alkollü içeceklerin ticareti konusu gündemdeydi. Biz de İnkılap Şurası’ndaydık, hükümetle ortak toplantılar yaptık. Bazıları, bu ticaretin ülke ekonomisi için faydalı olduğunu düşünüyordu, bu ticaretin kesilmesini istemiyorlardı. Dışarıdan şarap getirsinler burada satsınlar vs... İmam, bu görüşe şiddetle karşı çıktı. İmam, Allah'ın haramı karşısında durdu, bu Allah’ın haram kıldığı bir şey dedi. 

Diğer taraftan birileri çıktı dedi ki, ‘bu günah, gıybetten daha büyük bir günah değil, niye gıybet eden kimseyi takip etmiyorsunuz, niye hicap konusunun bu kadar peşine düşmüşsünüz, niye başörtüsünü çıkaranı takip ediyorsunuz?’

Bakın! Ne kadar yanlış bir teşhis. İnsan üzülüyor bu yanlış analiz karşısında. Biz demedik ki, eğer biri kendi evinde namahrem karşısında başını açarsa onu yakalayacağız. Evinde şahsi bir mesele o, biz onun peşinde değiliz ki! Bunun sokaklarda, dışarıda yapılması umumi, genel bir meseledir, toplumsal bir meseledir. Bu genel bir eğitimdir. İslam Cumhuriyeti adıyla kurulan bir devlet için bu durum sorumluluk getirir, günahın büyüğü, küçüğü yoktur. Şeri açıdan haram olan bir şey, ülkede aşikar olarak yapılamaz. Şahsın özelde yaptığı şeyler onunla Allah arasında. Fakat halkın gözü önünde, toplum içinde yapılan şeyler karşısında İslam devleti, tıpkı Hz. Ali’nin ve Hz. Peygamber’in devleti gibi, günah karşısında durmak zorundadır. 

‘Halkı özgür bırakın kendileri seçsin’, mantığı içki satışı için de geçerlidir. ‘İçkiyi serbest edelim, isteyen içsin istemeyen de içmesin’, bu da laf mı şimdi?! 

Bu laf, toplumsal tüm günahlar için geçerli. Şimdi bu doğru bir söz mü?! Allahu Teala, İslam devletine haramların yaygınlaşmasının engellenmesini, vazife olarak tayin etmiştir. İslam devleti haram karşısında, günah karşısında durmakla yükümlüdür.’
Ayetullah Hamanei
başörtüsü
İmam Humeyni

Yorumunu Gönder

Yorumlar