Avrupa'da Savaş Çanları

Rusya ile Ukrayna arasındaki sınırda tansiyon günden güne artarken, Kremlin'e yakın isimlerden biri olarak gösterilen Rus dış politika uzmanı Fyodor Lukyanov yayınladığı makale ile sert bir açıklamada bulundu.


26.11.2021 08:54:33   Dünya


Rus Dış İlişkiler Konseyi Başkanı olan Fyodor Lukyanov, NATO'nun Ukrayna'yı ittifaka kabul etmeyeceğinin garantisini vermemesi durumunda Rusya'nın Ukrayna'ya saldırı düzenleyeceğini söyledi.

Konuyla ilgili bir makale kaleme alan Rus Dış İlişkiler Konseyi Başkanı olan Fyodor Lukyanov, Rusya'nın sözlü güvenceden daha fazlasını istediğini dile getirdi.

Rusya'nın sistemi değiştireceğini ve 'yeni kırmızı hatlar' belirleyeceğini söyleyen Rus Dış İlişkiler Konseyi Başkanı olan Fyodor Lukyanov, 2008'de Rusya ve Gürcistan arasında yaşanan savaşın Ukrayna'da da kolaylıkla tekrarlanabileceğini belirtti.

NATO HER ZAMAN HAZIR

Konuyla ilgili The Telegraph'a açıklamalarda bulunan ABD Deniz Piyadeleri'nden sorumlu Tuğgeneral Simon Doran, NATO'nun her zaman hazır olduğunu söyledi.

ABD Deniz Piyadeleri'nden sorumlu Tuğgeneral Simon Doran, "Sadece potansiyel düşmanları caydırmakla kalmıyoruz, aynı zamanda tüm ortaklarımıza ve müttefiklerimize, çağrılırsa burada olacağımıza dair güvence veriyoruz. Küresel olarak gelebilecek herhangi bir saldırganlıkla mücadele etmeye kesinlikle hazırız." şeklinde konuştu.

RUSYA-UKRAYNA SINIRINDA NELER OLUYOR?

Rusya-Ukrayna sınırında son günlerde tansiyon yeniden artmış durumda ve sınır bölgesinde ciddi bir askeri hareketlilik gözleniyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, bu ayın ilk haftasında 90 bin Rus askerinin sınır bölgesine ve Ukrayna'nın doğurusunda isyancıların kontrol ettiği bölgelere konuşlandığını açıklamıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise geçtiğimiz hafta sınır hattında olağan dışı bir Rus askeri hareketliliği bulunduğunu ve asker yoğunluğunun büyük oranda arttığını söylemişti.

Stoltenberg'in yorumları, ABD'nin Avrupa Birliği'ne gönderdiği Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmeye hazırlandığı yönündeki uyarısının ardından gelmişti.
NATO
rusya
savaş

Yorumunu Gönder

Yorumlar