İran ve Pakistan, İsrail’in Acizliğine Vurgu Yaptı

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı, bölge ülkelerinden kimilerinin katil İsrail’le ilişkilerini normalleştirmeye çalıştıklarına değinerek “İşgalci İsrail artık kendini bile savunabilecek durumda değil ondan medet umanlar fena halde yanıldıklarını biliyorlar” dedi.


30.06.2022 12:45:00   Ortadoğu


İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami, Pakistanlı Üst Düzey bir Heyete Başkanlık ederek ülkeyi ziyarete giden Pakistan Ordusu Genelkurmay Başkanları Ortak Komitesi Başkanı General Nedim Rıza’yla görüştü.

İranlı General Selami, görüşmede yaptığı konuşmasında, İran ve Pakistan halkları arasındaki yakın ve köklü dini, kültürel ve tarihi münasebetler ve ayrıca iki ülkenin askeri güçleri arasındaki ilişkileri vurgulayarak “Dini ortaklığın yanı sıra, çok zengin bir ortak kültür iki ülke halkını birbirine bağlıyor. Bunun yanında bir de kardeşlik duygusu ve komşuluk ilişkileri var” dedi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Selami daha sonra işgalci İsrail’i İslam dünyası ve insanlığın esas düşmanı, ayrıca İsrail’in asıl destekçisi olan ABD’yi de İslami iktidarının düşmanı diye anarak, bölge ülkelerinden kimilerinin katil İsrail’le ilişkilerini normalleştirme çabasında olduklarına değindi ve “Şimdi önemli bir soru şu: İşgalci İsrail bugün kendini bile koruyabilecek bir durumda değil, belli bir siyaseti de yok. Dolaysıyla nasıl oluyor da bazı İslam ülkeleri güvenlik ve ekonomik kalkınma beklentisiyle bu rejime yanaşmaya çalışıyorlar? Bu hiç mantıklı değil” diye vurguladı.

Pakistan Genelkurmay Başkanı General Nedim Rıza da bu ziyarette yaptığı konuşmasında, İran’la Pakistan arasındaki geniş ortaklıklara değinerek, İslam dünyasında yaşanan bölünme ve gruplaşmanın ABD ve batının çizdikleri planların bir sonucu olduğunu vurguladı ve “Ama her şeye rağmen Afganistan’ı 20 yıl kendi işgalleri altında tutan ve bu sürede güvenliği hiç sağlayamayan Amerika rezaletle bu ülkeyi terk etmek zorunda kaldı” diye ilave etti.

General Nedim Rıza ayrıca, iki ülkenin ortak sınırlarında güvenliğin sağlanabilmesi için İran’la Pakistan arasındaki istihbarat ve operasyonişbirliğinin arttırılması gerektiğini vurguladı.
iran
pakistan
israil

Yorumunu Gönder

Yorumlar