Lübnan Merkez Bankası Başkanının Evine Operasyon

Lübnan güvenlik güçleri dün gece Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame’yi göz altına almak için evine operasyon yaptı.


23.06.2022 10:38:00   Ortadoğu


YDH'nin Reuters haber ajansına demeç veren Lübnan yargısından bir kaynaktan aktardığına göre, güvenlik güçlerinin dün gece Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame hakkında yargı tarafından verilen yakalama kararını uygulamak için Selame’nin evine baskın yaptığını söyledi.

Yargıç Gade Aun’un Lübnan Merkez Bankası Riyad Selame’nin geçtiğimiz şubat ayında yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma suçlamaları konusunda ifade vermeye çağrıldığını; ancak Selame’nin ifade vermeye gitmediğini hatırlatan kaynaklar, dün geceki mahkemenin bu kez Riyad Selame hakkında yakalama kararı verdiğini söyledi.

Yargıç Gade Aun, geçtiğimiz mart ayında da Riyad Selame’nin kardeşini kara para aklama suçlaması yöneltmişti.

Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame ise Lübnan içinde ve yurt dışında kendisi hakkında yapılan yolsuzluk suçlamalarının hukuki değil siyasi olduğunu öne sürmüştü.

Riyad Selame, sadece Lübnan’da değil, Fransa, Lüksemburg ve Almanya tarafından da yolsuzlukla suçlanıyor. Amerika tarafından himaye edilen Riyad Selame geçtiğimiz yıl Lübnan merkez bankasından 300 milyon doları zimmetine geçirmekle suçlanmıştı.

Lübnan’da son iki yıldır ağır bir ekonomik kriz yaşanırken, Lübnan basını Riyad Selame’yi Amerika’nın talimatıyla Lübnan ekonomisini çökertmeye çalışmakla suçluyor.

Aralarında Lübnan’ın eski başbakanı Hassan Diyab’ın da olduğu çok sayıda Lübnanlı siyasetçi, Lübnan lirasının yüzde 90 oranında değer kaybetmesinin Riyad Selame’nin uyguladığı para politikasından kaynaklandığını öne sürüyor.

 
Lübnan
Riyad Selame
operasyon

Yorumunu Gönder

Yorumlar