Arapların, İran’a Karşı İsrail’le Ortak Savunma Kurma İhtimali Var mı?

Irkçı İsrail rejimi ile normalleşme anlaşması yapan ülkeler olmakla birlikte Fars Körfezi’ne kıyısı olan Arap ülkeleri, İran’a karşı İsrail’le ortak bir savunma anlaşması yapmaktan uzak gözüküyor.


22.06.2022 08:55:00   Ortadoğu


Saraacarter’da yayımlanan Steve Postal imzalı haberde Fars Körfezi’ne kıyısı olan bazı Arap ülkelerinin ırkçı İsrail rejimiyle İran’a karşı ortak hava savunması kurmaya mesafeli olduğu bildirildi.

Haberde Jodi Ernst, Jacky Rosen, Cory Booker ve James Lankford gibi Amerikalı senatörlerin Amerikan eski Başkanı Donald Trump döneminde Arap ülkelerinin ırkçı İsrail rejimiyle ilişkilerini normalleştirmesini öngören İbrahim anlaşmasını takviye etmek için yeni bir savunma yasası sundukları belirtildi.

Bu yasaya göre Amerika, ırkçı İsrail rejimi ile Ürdün, Mısır, Irak ve Körfez İşbirliği Örgütü üyesi ülkeler (Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Umman, Kuveyt ve Katar) tarafından İran’a karşı kurulacak bir ortak hava savunma sistemine yardım edecek.

Amerikan Başkanı Joe Biden’ın 13 – 16 Temmuz tarihlerinde ırkçı İsrail rejimi, Suudi Arabistan ve Filistin Özerk yönetimi yetkilileriyle görüşeceğinin belirtildiği haberde Suudi Arabistan ziyareti sırasında Körfez İşbirliği Örgütü üyelerinin yanı sıra Mısır, Ürdün ve Irak liderlerinin de katıldığı bir zirve yapılacağı bildirildi.

Ancak haberde söz konusu zirvenin bazı ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in şu an ırkçı İsrail rejimi ile savunma konusunda koordinasyon halinde olmasına rağmen Körfez İşbirliği Örgütü’nün diğer üyeleri ile Irak’ın bu ihtimalden oldukça uzak olduğu hatırlatıldı.

Haberde Irak meclisinin birkaç hafta önce ırkçı İsrail rejimi ile normalleşmeyi suç sayan bir yasayı kabul ettiği belirtildi ve bu yasa çerçevesinde ırkçı İsrail rejimi ile herhangi bir bağlantısı olan Irak vatandaşlarının idam veya müebbet hapisle cezalandırılacağı vurgulandı.

Kuveytli bazı gazetecilerin ırkçı İsrail rejimi ile normalleşmeyi desteklemesinin sevindirici olduğunu belirten yazar, ancak bunun yeterli olmadığını çünkü Kuveyt’in ırkçı İsrail rejimine hala açıkça düşmanlık ifade etmeyi sürdürdüğünü belirtti.

Daha sonra Katar ve Umman’ın ırkçı İsrail rejimi ile İran’a karşı bir hava savunma sistemi kurması ihtimalini ele alan yazar, Katar rejiminin İsraillilerin Dünya Kupası için İsrail pasaportu kullanarak ülkeye gelmesine izin vermesinin sevindirici bir adım olduğunu belirtti; ancak Katar’ın bu rejimle ilişkilerini normalleştirmek için İbrahim anlaşması imzalamaya oldukça uzak olduğunu söyledi.

Yazar ayrıca ırkçı İsrail rejimiyle gizli bağları olmakla birlikte Umman’ın da İbrahim anlaşmalarına katılmayacağını defalarca ifade ettiğini hatırlattı ve Umman’ın İsrail rejimiyle olduğu kadar İran’la da askeri işbirliğini içeren güçlü ilişkilerinin bulunduğuna dikkat çekti.

 Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’le birlikte ırkçı İsrail rejimiyle ortak bir hava savunması kurması en muhtemel gözüken ülkenin Suudi Arabistan olduğunu belirten yazar, Suudi Arabistan’ın adım adım ırkçı İsrail rejimi ile normalleşmeye doğru gittiğini ifade etti.

YDH
İsrail
Fars Körfezi
savunma anlaşması
iran

Yorumunu Gönder

Yorumlar