Naftali Bennett’in İran Casus Ağı Korkusu: Ya Casus Silahlı Kuvvetlere Katılsaydı?

Irkçı İsrail rejiminin başbakanı Naftali Bennett, İran hesabına casusluk yapmak suçlamasıyla tutuklananlar konusunda iç istihbarat servisi başkanına tepki gösterdi.


14.1.2022 10:33:00   Ortadoğu


Amerikan Washington Post gazetesinin haberine göre ırkçı İsrail rejiminin başbakanı Naftali Bennett, İsrail’de arttan İran istihbarat faaliyetleri konusunda rejimin iç istihbarat örgütü Şabak’ı daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İsrael Hayom gazetesinin İbranice internet sitesi, dün Assaf Golan imzasıyla yayımladığı haberinde iç istihbarat örgütü Şabak’ın bir grup İsrailli kadının İran için casusluk yaptığını ortaya çıkarmasının İsrailler arasında şaşkınlık yarattığını belirtmiş ve eski Mossad şefi Shabtai Shavit’in "Gerçekten şoktayım, bunun olduğuna inanmakta güçlük çekiyorum" dediğini nakletmişti.

Haberde Naftali Bennett’in İsrail rejiminin iç istihbarat örgütü Şabak’ın İran istihbaratının sosyal medya aracılığıyla İsrailli bazı kadınları devşirerek casusluk için kullandığına ilişkin raporuna değinerek sosyal medya kullanıcılarını dikkatli olmaya çağırdığı bildirildi.

İran’la daimi bir çatışma halinde olduklarını belirten Naftali Bennett, “Bizim çabalarımızı istihbarat ve güvenlik alanının çok ötesindedir. Onlar bizim toplumumuz üzerinde etki oluşturmaya çalışıyor, dolayısıyla dikkatli olmanız gerektiği konusunda uyarıyorum” dedi.

Konuyla ilgili olarak İsrael Hayom gazetesine demeç veren İsrail ordusunun eski üst düzey komutanlarından Amos Gilad ise: “Eğer bana eski bir bakanın İran için casusluk yapacağı söylenmiş olsaydı, buna hiç inanmazdım - ama ne yazık ki bu, Gonen Segev ile başımıza geldi. İsrail'in en büyük düşmanı için çalıştıklarını bilen bir grup kadından oluşan bir grubu işe almak İranlılar için kesinlikle bir başarı. Ülkede beş yıldır faaliyet gösteren böyle bir ağ, İran için çok büyük bir başarı çünkü toplumumuzun çökmekte olduğunu ve nüfuz edilebileceğini gösteriyor. Bu kadınlardan birinin oğlu gerçekten Silahlı Kuvvetlere katılsaydı ne gibi zararlar olacağını hayal bile etmek istemiyorum" dedi.
Naftali Bennett
İran
casus

Yorumunu Gönder

Yorumlar