Irak Seçim Kurulu Açıkladı: Sayılmamış 3100 Sandık Var

Irak Yüksek Seçim Kurulu, açıklanan sonuçların nihai olmadığını belirtirken Fetih İttifakı, sayılmamış oyların sayılması ve elle sayılan oyların eklenmesiyle kendilerinin birinci olacağını öne sürdü.


13.10.2021 15:23:00   Ortadoğu


Sumeriye News’in haberine göre Irak Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Celil Adnan, düzenlediği basın toplantısında hala sayılmamış olan 3100 sandığın olduğunu açıkladı.

Çeşitli illerdeki seçim noktalarında 600 bin oyun hala sayılmamış olduğunu belirten Celil Adnan, açıklanan sonuçların nihai sonuçlar olmadığını belirterek sonuçlarla kendi oylarının çeliştiğini görenlerin yeniden inceleme talep etmelerini istedi.

Öte yandan şimdiye kadar açıklanan seçim sonuçlarında 14 sandalye kazandığı belirtilen Fetih İttifakı’nın sözcüsü Ahmed el-Esedi, hala sayılmamış çok oy olduğunu belirterek bu oyların sayılması halinde kendilerinin galip geleceğini öne sürdü.

Fetih İttifakı: Sayılmayan oylar açıklandığında biz kazanacağız

Halk Seferberlik Güçleri’nin siyasi ittifakı olan Fetih İttifakı, açıklanan seçim sonuçlarına itiraz etmiş ve Fetih İttifakı Lideri Hadi el-Amiri, “bedeli her ne olursa olsun bu sahte sonuçları kabul etmeyeceğiz” demişti.

Seçimlere itiraz ettiklerini; ancak seçimlere katılan partilere yönelik bir karşıtlıkları olmadığını vurgulayan Ahmed el-Esedi, “Biz kendi taraftar kitlemizin, bu çerçevede de Halk Seferberlik Güçleri’nin oylarının peşini bırakmayacağız. Gerekirse seçimlerin bütünselliğinden emin olmak için önemli adımlar atma konusunda anlaştık; çünkü açıklanan sonuçları şeffaf bulmadık” dedi.

Ahmed el-Esedi, sayımın elle yapıldığı seçim bölgelerindeki oyların henüz sayılan oylara eklenmediğini belirterek “Bu şekilde yaklaşık olarak 1 milyon oy var. Fetih İttifakı’nın Sadr Hareketi ile ya da başka siyasi gruplarla bir sorunu yok. Nihai sonuçlar belirleyicidir. Bizim hala sayılmamış olan ve sayıldığında bizi birinci yapacak oylarımızın olduğu konusunda kanıtlarımız var. Taraftarlarımızın yasaları çiğnemeden sonuçlara tepki göstermeye ve itiraz etmeye hakkı var” dedi.

Fetih İttifakı Sözcüsü Ahmed el-Esedi: “Irak’ın her bölgesinde halkımız çok umutsuzluğa kapıldı. Biz onlara üzülmemelerini ve umutsuzluğa kapılmamalarını söylüyoruz. Biz devlet adamıyız ve devletin savunucusuyuz. Irak Yüksek Seçim Kurulunun da şeffaf kanıtlar sunmasını destekliyoruz; ancak delilsiz belgesiz hiçbir sonucu kabul etmeyiz” dedi.

YDH

 
Fetih İttifakı
Irak Yüksek Seçim Kurulu

Yorumunu Gönder

Yorumlar