İsrail, İşgal Ettiği Bölgeleri Korumak İçin Kuzey Kalkanı Yapacak

Siyonist rejim, masum Filistin halkını katlederek işgal ettiği yerleşim yerlerini korumak için 'kuzey kalkanı' projesi hamlesini hayata geçiriyor. İşgal ettikleri bölgelere roket ya da füze gelmesini engellemek için 'kuzey kalkanı' yapılması gerektiğini savunan İsrail Savunma Bakanlığı, ilk aşama bütçesinin yaklaşık 30 milyon dolar olduğunu ifade etti.


22.9.2020 10:17:00   Ortadoğu


İsrail Savunma Bakanlığı, Lübnan-Suriye sınırına korunaklı 600 sığınak inşa edilmesini içeren "Kuzey Kalkanı" operasyonu kapsamındaki planın ilk aşamasının uygulanmaya başlayacağını açıkladı.

İsrail Maariv Gazetesi'nin haberine göre, Savunma Bakanlığı, hükümetin onayının ve gerekli bütçenin onaylanmasının ardından, kuzey sınırındaki "Kuzey Kalkanı" planının ilk aşamasının uygulanmaya başlanmasına karar verdi.

Söz konusu planın ilk aşamasının, Lübnan ve Suriye sınırlarının bir kilometre yakınına kadarki yerleşim birimleri ve beldelere 600 sığınak inşa edilmesini içerdiği aktarıldı.

İşgalci rejim yerleşim yerlerine roket veya füze atılması durumunda vatandaşlarının korunması için güçlendirilmiş sığınaklar inşa ediyor.

Haberde, İsrail'in "Kuzey Kalkanı" planının ilk aşamasının maliyetinin 103 milyon şekel (yaklaşık 30 milyon dolar) olduğu ifade edildi.

Siyonist rejim Şubat 2018'de Suriye ve Lübnan sınırlarından 20 kilometre kadar uzağındaki yerleşim birimleri ve beldelerde korunaklı sığınaklar ve alanlar inşa edilmesi için 5 milyar şekel (yaklaşık 1,45 milyar dolar) değerindeki planı onaylamıştı.

İsrail ile temmuz ayında Uluslararası Şam Havalimanı yakınlarında düzenlenen saldırada ölen bir üyesi için intikam vaadinde bulunan Lübnan Hizbullah'ı arasında son iki aydır gerginliğin tırmandığı ifade ediliyor.

israil
roket
kuzey kalkanı

Yorumunu Gönder

Yorumlar