Gözler Bu Haberdeydi! Putin Kararnameyi İmzaladı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da referandum yapılan 4 bölgenin ilhakını resmen duyurdu. Putin, "Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson halkı kararını verdi." ifadelerinde bulunurken, "Rusya'nın artık dört yeni bölgesi var"dedi.


30.09.2022 16:26:00   Dünya


Rusya, Ukrayna'daki dört bölgenin referandumda aldığı “Rusya’ya bağlanma” kararını bugün törenle resmen ilan etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusunun Ukrayna’da ele geçirdiği bölgelerin sözde bağımsızlıklarını tanıyan kararnameleri dün akşam imzalamıştı.

Dünyanın gözü kulağı bugün Moskova’dan gelen haberlere çevrildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson’un Rusya’ya resmi katılımını açıkladı.

Bu açıklama ve tören ile Ukrayna’nın yüzde 15’i fiilen Rusya’nın kontrolüne geçmiş sayılacak.

Putin, dört kentin Rusya’ya katılımına ilişkin yaptığı açıklamada, ‘Dört yeni bölge kararını vermiştir. Bu görüldüğü üzere milyonların tercihidir. Bu onların hakkıdır. Rusya’nın artık dört yeni bölgesi var” dedi. Putin, BM’nin birinci maddesine atıfta bulunarak, ‘İnsanlar kendi tayin haklarını kullandı.’ dedi.

‘BU YOLDAN GERİ DÖNÜŞ YOK’

Rus lider, ‘Kiev yönetimi bu bölgelerdeki halkın tercihlerine saygı duymak zorundadır. Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson’daki insanlar bizim insanlarımızdır. Ne Batı ne de Ukrayna Rusya Federasyonu’nun birliğini bozamayacaktır.” dedi.

Putin, ‘Halk bir karar verdi ve bu yoldan geri dönüş yoktur.” ifadelerinde bulundu. Rus lider, sözlerine, “Kendi vatandaşlarımızı korumak için elimizden geleni yapacağız. Bu dört kentte yıkılan her yer, hastaneler, okullar, iş yerleri yeniden yapılacak. Elbette güvenlik tedbirlerimizi artıracağız.” ifadeleriyle devam etti.

Rus lider, “Buradaki sandık görevlilerini korkuttular, insanları tehdit ettiler ancak insanlar korkmadan iradesini gösterdi. Herkesin bunu hatırlamasını istiyorum .Luhansk, Donetsk, Zaporijya ve Herson’daki insanlar sonsuza kadar bizim vatandaşımız olmuştur. Luhansk, Donetsk, Zaporijya ve Herson halkının geleceğini tartışmayacağız.” dedi.

BATI’YA SERT SÖZLER

Putin, Rusya'ya katacakları bölgeleri müzakere konusu etmeyeceklerini belirterek, “Kiev yönetimini, askeri eylemleri durdurmaya ve müzakere masasına oturmaya çağırıyoruz” dedi, ‘askeri operasyonlarda’ yer alanlara ve ailelerine de teşekkür etti.

Rus lider Batı’ya da çok sert ifadelerde bulundu. Avrupa ve ABD’yi hedef alan Putin, “Batı ellerindeki tüm imkanlarla bize ait bir ülkeyi elimizden almaya çalıştı. . Batı’ya asla boyun eğmeyeceğiz. Biz Rusya olarak çökmedik, ayaktayız, her zaman gibi gibi dimdik ayaktayız. Bu sebeple Rusya’nın egemenliğini yıkmaya çalışıyorlar. ABD’nin tüm ülkelerin özgürlüğünü elinden almak dışında bir hedefi yok. Bazı ülkeler korku ve baskı altına alınıyor. Tek istedikleri tüm dünyadan çıkar sağlamak. Bu savaşın sebebi de Batı’nın Rusya’nın özgür olmasını istememesi. Bizim koloni gibi onlara köle olmamızı istiyorlar.” dedi.

Putin, “Bizim iyi olmamız onlar için bir tehdit. Düşmanlarımız yaptıklarının sonucu olmayacağını düşünüyor. Biz halkımızı korumaya devam edeceğiz. Küresel anlaşmalara artık saygı gösterilmiyor. Bizi aptal sanıyorlar, bizi aptal yerine koymak istiyorlar. Binlerce yıllık Rusya medenizyeti asla başka birine boyun eğmeyecektir.

UKRAYNA İLE TAHIL ANLAŞMASI

Ukrayna ile varılan anlaşma kapsamında, tahıl ihracatına da değinen Putin, “Buradan çıkan tahıllar fakir ülkelere gidiyor diyorlar ama yalan. Sadece yüzde 5’i bile buraya gitmiyor. Bunlar Batı’nın kendini rasyanolize etmesi için söylenen sözler.” dedi.

Törende Putin’e yakınlığıyla bilinen Çeçen lider Ramazan Kadirov’un da yer aldığı görüldü.

Sözcü

 

putin
kararname
rusya
ilhak

Yorumunu Gönder

Yorumlar