Ukrayna'daki İran SİHA'ları Amerikan Medyasında

Amerikan basını, Rusya’nın Ukrayna savaşında İran yapımı Şahid- 136 adlı insansız uçakları daha fazla kullanmaya başladığını bildirdi.


29.09.2022 15:36:00   Dünya


Amerika’nın Sesi Farsça servisinin haberine göre Ukrayna cumhurbaşkanı ile Ukraynalı yetkililerin pazartesi günü Rusya’nın kullanmaya başladığı ‘yeni silahlarla’ nasıl baş edecekleri konusunda bir toplantı yaptı.

Haberde Ukraynalı yöneticilerin bu toplantıyı Rusya’nın Şahid- 136 adlı İran yapımı insansız hava araçlarını Odesa’da yoğun bir şekilde kullanmaya başlaması üzerine düzenlediği bildirildi.

YDH'nin Reuters’tan aktardığı haberine göre Odesa bölgesinden bir yetkili, düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın son birkaç gün içinde Odesa’da İran yapımı Şahid- 136 tipi taarruz insansız uçaklarını kullandığını söyledi.

Odesa bölgesi idari yönetimi sözcüsü, bilinmeyen bir askeri hedefin Rusya’nın pazartesi gününün ilk saatlerinde Odesa’nın güneyine Şahid- 136 tipi insansız uçakla yaptığı saldırıda isabet aldığını söyledi.

Ukraynalı yetkili, “Düşman, füze kullanarak masraf etmek istemiyor. Bu Şahid’ler çok ucuz; onları çok daha fazla ve çift olarak da kullanmak mümkün. Biz düşmanın çok sayıda Şahid-136’yı bir saldırıda kullandığını gördük” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, geçtiğimiz Cuma günü Rusya’nın İran yapımı insansız hava araçlarını kullanmasını kınadı. Kiev yönetimi İran’ın Ukrayna büyükelçisinin güven mektubunu iptal etti ve İran’ın Kiev’deki diplomatik personelini azalttı.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre İran, Rusya’ya insansız uçak verdiğine dair iddiaları reddetti ve Ukrayna’nın bu adımına uygun şekilde karşılık vereceğini açıkladı. 

 
Ukrayna
iran
SİHA
rusya

Yorumunu Gönder

Yorumlar