Selman Rüşdi Saldırganının Kimliği Açıklandı

New York polisi yazar Salman Rüşdi'yi bıçaklayan kişinin kimliğini açıkladı.


13.08.2022 09:58:00   Dünya


New York polisi raporunda, İslam Peygamberi'ne hakaret eden yazar Salman Rüşdi'ye saldıran ve yaralayan kişinin New Jersey eyaletinde yaşayan 24 yaşındaki Hadi Matar adlı bir erkek olduğu belirtildi.  

Amerikan medyası, Salman Rüşdi'nin 12 Ağustos 2022 Cuma günü (yerel saatle) 11:00'de, New York'un batısındaki Chautauqua Center'da bir konuşma yapmak üzereyken saldırıya uğradığını bildirdi.

H. 1367'de Mohan'ın "Şeytan Ayetleri" adlı romanının yayınlanmasından sonra, Salman Rüşdi Müslümanların öfkesini uyandırmıştı. Bu nedenle sıkı güvenlik koşulları olan gizli bir hayata yönelmişti. Bu kitabın yayımlanmasından sonra İmam Humeyni  onun irtidatına ilişkin bir fetva yayınladı.

Şeytan Ayetleri'nin yayınlanmasından ve onun din karşıtı içeriğine yönelik Müslüman itirazlarının artmasından sonraki ilk aylarda Salman Rüşdi'nin bir ayda on beşten fazla ikametgah değiştirdiği söyleniyor.

Şeytan Ayetleri kitabının yayınlanmasına zemin hazırlayan İngiliz hükümeti, çok para harcayarak onun hayatını koruma sorumluluğunu üstlenmişti.

Salman Rüşdi bu saldırıdan önce Amerika'da yaşıyordu ve uzun süre koruma altındaydı.2007'de İngiltere, Salman Rüşdi 'ye dünya çapında Müslüman protestolarını getiren bir ödül verdi.

Daily Mail gazetesi Cuma akşamı haberinde Rüşdi'nin 10 veya 15 yerinden bıçaklandığını iddia ederken, İngilizce yayın yapan bir başka medya da 10 ila 15 yerinden bıçaklandığını yazdı.

New York polisi Cumartesi sabahı yaptığı açıklamada, Salman Rüşdi'nin en az bir kez boynundan ve bir kez de karnından bıçaklandığını belirtti.
Selman Rüşdi
Saldırgan
kimlik
Şeytan Ayetleri

Yorumunu Gönder

Yorumlar