Ayetullah Humeyni’nin Ölüm Fetvası Verdiği Selman Rüşdi Bıçaklandı

Kaleme aldığı Şeytan Ayetleri adlı kitapla Hz. Peygamber’e (s.a.a) ve eşlerine iftirada bulunan, İslam dinine saldıran Hint asılllı İngiliz yazar Selman Rüşdi bıçaklı saldırıya uğradı.


12.08.2022 21:48:00   Dünya


Şeytan Ayetleri kitabıyla 1989 yılında hakkında ölüm fetvası verilen ve hakkında verilen fetva hala geçerli olan  İngiliz yazar Salman Rüşdi, New York’ta saldırıya uğradı.

Associated Press haber ajansı muhabirinin bildirdiğine göre New York’ta Chautauqua Enstitüsü’nde bir konferans vermek üzere sahneye davet edilen Rüşdi’ye saldıran bir kişi, yazarı önce yumrukladı sonra bıçakladı.

Chautauqua ilçe şerifinin ofisi daha fazla ayrıntı vermeden “bir bıçaklama olayını doğrulayabiliriz” açıklamasında bulundu. New York Polisi Rüşdi’nin sahnede uğradığı saldırıda boynundan bıçakla yaralandığını ve hava yoluyla hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Chautauqua Enstitüsü’nde bir yetkili Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada “Acil bir durumla karşı karşıyayız. Şu anda daha fazla ayrıntı paylaşamam” şeklinde konuştu.

Hz. Peygamber’e  (s.a.a) ve eşlerine iftirada bulunan, İslam dinine saldıran Hint asıllı İngiliz vatandaşı Selman Rüşdi için dünyada ilk kez 1989 yılında İran İslam İnkılabı kurucu lideri  Ayetullah Humeyni tarafından ölüm fetvası verildi. Fetvaya Ehlisünnet alimlerinin büyük kısmı da destek vermişti.  


 
Ayetullah Humeyni
Selman Rüşdi
Ölüm Fetvası

Yorumunu Gönder

Yorumlar