Taliban'dan Yeni Kurallar: Kadınlara Dizi Yasağı!

Afganistan'da Taliban, televizyon kanallarına sekiz yeni kural içeren bir genelge gönderdi. Kadınlara yönelik önemli kısıtların yer aldığı bu kurallara göre, artık kadın oyuncular Afgan dizilerinde yer almayacak. Bununla birlikte kadın gazetecilerin ve muhabirlerin de örtünmesi zorunlu olacak.


22.11.2021 14:49:00   Dünya


Afganistan'da kadınların televizyon dizilerinde yer almaları, Taliban hükümeti tarafından getirilen yeni kurallara göre yasaklandı. Yayımlanan yeni kılavuzda ne tür bir örtü kullanılacağı belirtilmese de, kadın gazetecilere ve sunuculara da ekranda başörtüsü takmaları emredildi.

Bununla birlikte, muhabirler bazı kuralların belirsiz olduğunu ve yoruma açık olduğunu söyledi. Ayrıca, Ağustos ortasında Afganistan'da iktidarı ele geçiren Taliban’ın kademeli olarak sert kısıtlamalar getirmesinden korktuklarını söylediler.

Kontrolü ele geçiren Taliban, hemen kız çocuklarına ve kadınlara evde kalmalarını emretmiş, gerekçe olarak Taliban askerlerinin kadınlara nasıl davranacağını bilmemesini göstermişti. 

1990'lardaki önceki yönetimleri sırasında, kadınlar eğitimden ve işyerlerinden men edilmişti. 

Bununla birlikte,  Afgan televizyon kanallarına gönderilen son Taliban yönergeleri sekiz yeni kural içeriyor. Buna göre, şeriat hukuku ve Afgan değerlerine aykırı olduğu düşünülen filmler yasaklanacak. Ayrıca kadınlar artık televizyon dizilerinde yer almayacak, erkeklerin vücudun mahrem yerlerini açığa çıkaran görüntüleri de yer almayacak.

Bununla birlikte, dini aşağılayan veya Afganlara karşı saldırgan sayılabilecek komedi ve eğlence programları da yayından kaldırılacak.

Tüm bunların yanı sıra, Taliban yabancı kültürel değerleri özendiren yabancı filmlerin de yayınlanmaması gerektiğini belirtti. 

Öte yandan, Afgan televizyon kanalları çoğunlukla kadın karakterlerin başrolde olduğu yabancı dizileri gösteriyor. Afganistan'daki gazetecileri temsil eden bir örgütün üyesi olan Hujjatullah Mujaddedi, yeni kısıtlamaların açıklanmasının beklenmedik olduğunu söyledi.

BBC'ye konuşan Mujaddedi,  kuralların uygulanması durumunda bazı kanalların kapanabileceğine dikkat çekti.

 

Taliban
Dizi Yasağı
Afganistan

Yorumunu Gönder

Yorumlar