Yüksek İşbirliği... Suudi Arabistan ve Yunanistan Aynı Masada!

Yunanistan ile Suudi Arabistan'ın iki ülke arasındaki işbirliğini genişletmek amacıyla 'yüksek işbirliği konseyi' kurma konusunda anlaştığı bildirildi.


28.10.2021 08:10:08   Dünya


Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Riyad ziyareti kapsamında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir araya geldi.

Görüşmeye ilişkin Yunanistan hükümetinden yapılan açıklamada, Atina ile Riyad'ın işbirliğini genişletmek üzere 'yüksek işbirliği konseyi' kurma konusunda anlaştığı ve konseyin ilk toplantısının 2022'nin ilk yarısında yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, "Görüşme sırasında ikili ilişkilerin kusursuz düzeyi tekrar teyit edildi ve yatırım, enerji, turizm ve savunma gibi karşılıklı çıkar alanlarında işbirliğini daha da derinleştirme ve genişletmeye dair beklentiler ele alındı" denildi.

Her iki tarafın da yakın zamanda kurulan Yunanistan-Suudi Arabistan İş Konseyi'nin ticari bağları güçlendirme konusudaki önemine vurgu yaptığı kaydedilen açıklamada, ayrıca görüşme sırasında yatırım girişimleri ve işbirliği projelerini teşvik etme yönündeki adımların değerlendirildiği ifade edildi.

Miçotakis: İttifaklarımızı kurduk, emniyetteyiz

Sonrasında Riyad'da düzenlenen ve 'Çöl'deki Davos' olarak adlandırılan Yabancı Yatırım Girişimi etkinliğinde açıklamalarda bulunan Miçotakis, Türkiye'yi Doğu Akdeniz'deki 'saldırgan tutumundan vazgeçmeye' çağırdı.

Ülkesinin geçen hafta ABD ve Fransa ile imzaladığı savunma anlaşmalarını anımsatan Miçotakis, "Emniyetteyiz. Jeopolitik bir tehdit olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Yunanistan Başbakanı, "Günün sonunda Türkiye'nin de Doğu Akdeniz'deki bu saldırgan tutumunun bir sonuç getirmeyeceğini fark edeceğini düşünüyorum" ifadelelerini kullandı.

Kendi ittifaklarını kurduklarını düşündüğünü ve çizgilerini 'çok net bir şekilde çizdiklerini' belirten Miçotakis, "Türkiye'nin bir noktada deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusundaki temel sorunun çözümü için Yunanistan'la yapıcı şekilde çalışacağını umuyorum" diye konuştu.

Miçotakis, her zaman diyaloğa açık olduklarını dile getirerek, "Ne sindirileceğiz ne de egemenlik haklarımızın tehlikeye atılmasını kabul edeceğiz" değerlendirmesini yaptı.
Yunanistan
Suudi Arabistan
yüksek işbirliği konseyi

Yorumunu Gönder

Yorumlar