Ayetullah Hamanei’den Kritik Mesajlar

İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, Avrupalı Öğrencilerin İslami Derneklerinin 58. Toplantısına gönderdiği mesajında, bugün dünyanın en önemli sorununu Batı medeniyetinin ahlaki, siyasi ve sosyal başarısızlığı olarak nitelendirdi.


6.07.2024 14:36:00   Ortadoğu


Ayetullah Hamanei mesajında, dünyanın güncel karmaşık sorunlarına değinerek motivasyona, imana ve özgüvene dayanarak bu öğrencilerin büyük sorunlardaki rolünü ve etkisini vurguladı.

Ayetullah Hamanei’nin mesajının tam metni şöyle:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Sevgili Öğrenciler! Köklü ve tanınmış derneğiniz ve bu derneğin faaliyetlerinin devam etmesi güzel bir haberdir. Bu kolektif mevcudiyet, büyüklüğü itibariyle, dünyanın mevcut karmaşık meselelerinde bir rol oynayabilir. Büyük meselelerde etkili olmak, herhangi bir vaatten çok aktivistlerin motivasyonuna, inancına ve özgüvenine dayanmaktadır. Bu değerli sermaye, Allah’a hamd olsun, siz imanlı ve devrimci İran gençliğinde mevcuttur ve açıkça görülmektedir.

Dünyanın önemli sorunlarını, yeni ve eski yaralarını biliyorsunuz. Bunlardan en yenisi Gazze'de yaşanan eşi benzeri görülmemiş felakettir. Bunlardan en öne çıkanı ise Batı'nın, Batılı siyasetçilerin ve Batı medeniyetinin ahlaki, siyasi ve sosyal başarısızlığıdır.

Bunlardan en ibret verici olanı, liberal demokrasinin iddia sahiplerinin ifade özgürlüğünü tesis edememesi ve ekonomik ve sosyal adalet konusunu ölümcül bir şekilde ihmal etmeleridir. Amerika ve Avrupa'da halk ve özellikle öğrenci protestolarının zayıf ama umut verici kıvılcımı da güncel önemli konulardan biridir. Batı Asya bölgesi ve aziz ülkemiz de küçük büyük pek çok sorunla karşı karşıyadır. Bütün bunlar sizin birliğiniz gibi kutlu bir mecmuanın düşünce, çalışma ve inisiyatif alanlarıdır.

Aziz ve hekim olan Allah’tan sizleri mufaffak etmesini niyaz ediyorum.

Seyyid Ali Hamanei


 
Ayetullah Hamanei
mesaj
Batı medeniyeti

Yorumunu Gönder

Yorumlar