Geri Aktarım Sürüyor…İran'ın Çalınan Petrolü İade Ediliyor

İran’ın Atina büyükelçiliği, İran’ın çalınan petrolünün Yunanistan sularında Lana tankerine geri aktarım çalışmalarının sürdüğünü, tankerin yakında petrol yükü ile birlikte İran’a doğru yola çıkacağını duyurdu.


13.08.2022 15:30:00   Ortadoğu


İran İslam Cumhuriyeti Atina büyükelçiliği dün (12 Ağustos) Twitter üzerinden paylaştığı mesajda Lana tanker gemisinden çalınan İran petrolünün geri aktarım çalışmalarının Yunanistan sularına devam ettiğini ve tankerin yakında petrol yükü ile ülkeye döneceğini belirtti.

Tweette şöyle yazıldı: Büyük Allah’ın yardımı, ülkemizin ulusal çıkarlarını gözetmek ve güvence altına almak için bir an bile şüpheye düşmeyeceğiz.

Yunanistan 15 Nisan 2022 tarihinde (daha sonra Lana olarak isim değiştiren) Rusya’ya ait Pegas adlı tankerine, denizcilik yasaları uyarınca İran bayrağı ile hareket halinde iken kendi sularında el koyarak petrol yükünün Amerika’ya göndermek üzere bir Amerikan tankerine aktardı.

İran’ın itirazları ve Yunanistan Yüksek Mahkemesi, Temyiz Mahkemesi'nde İran lehine kararın verilmesi ile İran’ın çalınan petrolü Lana tankerine geri aktarılmaya başlandı.

iran
çalıntı petrol
yunanistan

Yorumunu Gönder

Yorumlar