İşgalci İsrail: İslami Cihad’a Fena Yenildik!

Terör devleti İsrail’in geçtiğimiz günlerde Filistin direnişlerinden İslami Cihad karşısında aldığı yenilgi dünya medyasında konuşulmasa da İsrail’i perişan etmiş durumda.


13.08.2022 09:24:00   Ortadoğu


Terör devleti İsrail’in geçtiğimiz günlerde Filistin direnişlerinden İslami Cihad karşısında aldığı yenilgi dünya medyasında konuşulmasa da İsrail’i perişan etmiş durumda. Bir makalede, Haaretz gazetesi Gazze'de son üç günlük savaşın sonuçlarını tartıştı ve bunu Siyonist ordu için tam bir yenilgi olarak değerlendirdi.

Ha'aretz gazetesi (işgal altındaki Filistin'de basılmıştır) bir makalesinde Siyonist rejimin Gazze'ye son saldırısının sonuçlarını ve Filistinli İslamcılarla savaşın sonuçlarını inceledi. Cihad hareketini ve İslami Cihad buysa, Hizbullah ve Hamas ile savaşın nasıl olacağını yazdı.

Bu makalenin yazarı Yisrael Hareil şunları yazdı: "Güvenlik kurumları İslami Cihat hareketini zayıf ve geçici bir örgüt olarak adlandırıyor, geçen hafta birçok İsrailliyi terörize eden ve topraklarımızın derinliklerine roketler fırlatma ve toplu halde inşa etme yeteneğine sahip bir örgüt. Bu geçici bir organizasyon mu? Haaretz'in yazarı şunları ekledi: "İsrail'in İslami Cihad'ın üst düzey komutanlarını hedef alarak bu gruba önleyici bir darbe vurduğu doğrudur, ancak roket inşa etme ve ateşleme yeteneğini yok etmeyi başaramadı ve İslami Cihad'ın operasyonel kabiliyetini kesinlikle devre dışı bırakamazdı. Bu nedenle silahlı bir ordunun en iyi hava, deniz, kara, elektronik ve beşeri teçhizata sahip bir ordunun “geçici” olarak nitelendirilen bir örgütle çatışmasının sonuçları hüsrandır.

"Yisrael Hareil" yazmaya devam etti: "Hamas ve Hizbullah güçleri cephaneliklerini bize karşı harekete geçirdiğinde sonuçların ne olacağını hayal edelim. "12'den fazla muharebe tugayı ve hassas füzeler de dahil olmak üzere on binlerce uzun menzilli roket ve füze, bölge sakinlerine büyük zarar verme, ulaşımı felç etme, altyapıyı ve orduyu yok etme ve hava ve deniz limanlarını bozma yeteneğine sahiptir."

Yazar daha sonra Siyonist ordunun tüm zırhlı, piyade ve istihbarat güçlerini kullanmaya hazır olması gerektiğini ve ona göre İslami Cihad'ın operasyonel kapasitesini devre dışı bırakabilmesi gerektiğini ve bu olmadan Tel Aviv rejiminin her zaman ayakta kalacağını yazdı. Hizbullah ve Hamas füze tehditlerine maruz kalacak.

İsrail Hareil'in tespiti, Siyonist ordunun üst düzey komutanlarının Hizbullah ve Hamas'la topyekün bir savaşa muktedir olmadıkları şeklinde… 

İsrail askeri yetkilileri ordunun geniş ölçekte operasyonel güce sahip olmadığını defalarca kabul etmelerine rağmen, sonunda, önceki "Yair Lapid" hükümetinin ve Benjamin Netanyahu'nun stratejik düşünmediğini ve durum buysa, geçen hafta İslami Cihad çalışmalarını tamamlamaları gerektiğini, ancak bir kez daha Siyonist ordusunun başarısız olduğunu yazdı

Siyonist rejim ordusu; 14 Ağustos Cuma gününden itibaren Gazze Şeridi'ndeki bölgelere saldırdı ve buna başta İslami Cihat olmak üzere Gazze Şeridi'ndeki direniş gruplarının tepkisi de eşlik etti. Nihayet üç günlük bir savaşın ardından 16 Ağustos Pazar günü Mısır'ın arabuluculuğunda İslami Cihad hareketinin şartlarının tam olarak kabul edilmesiyle ateşkes sağlandı.

Gazze hükümetinin istihbarat bürosu, Gazze Şeridi'ne yönelik üç gün süren savaşta 45 Filistinlinin şehit olduğunu ve 360 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Öte yandan, İbrani medyası, son savaşta Filistin İslami Cihad hareketiyle yaşanan çatışmanın günlük maliyetinin, Gazze Şeridi'ndeki direniş gruplarıyla geçen yılki savaşın günlük maliyetinden daha fazla olduğunu bildirdi.

El-Arabiya ağı, kaynaklarından alıntı yapan bir raporda, İslami Cihad'ın Siyonist rejimin gaz platformlarına insansız hava araçlarıyla saldırmayı planladığını ve Tel Aviv'in savaşı durdurduğunu söyledi.
İslami Cihad
israil
filistin

Yorumunu Gönder

Yorumlar