"Batılı Devletler Kanunsuzluk Yaptığı Sürece Biz de Gerekeni Yapamaya Devam Ederiz"

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, Borrell’le görüşmesinde “Batının yasalara aykırı girişimleri değişmedikçe İran’ın nükleer alandaki telafi girişimleri devam eder” dedi.


27.06.2022 16:53:53   Ortadoğu


Nükleer Müzakereler bağlamında Tahran’ı ziyarete gelen AB. Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, dün akşamüstü Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri ve İran İslam İnkılabı Lideri Temsilcisi Ali Şamhani’yle görüştü.

Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Şamhani bu görüşmede yaptığı konuşmasında, Avrupa Birliği'nin terörle mücadele, insan haklarını savunma, enerji güvenliğini sağlama ve uluslararası düzende kalıcı bir güvenliği temin etmek gibi konulara yönelik yaklaşımına değinerek “İran İslam Cumhuriyeti kendi sabit stratejisi üzerine ve önemli oranda sarfettiği maddi-insani faktörlerle söz konusu alanlarda benzerine az rastlanan girişimlerde bulunmuştur, ki bunun menfaati Avrupalılar başta olmak üzere dünya halklarını da kapsamına almıştır” dedi.

Şamhani daha sonra Avrupa’nın İran’ın bölge ve uluslararası alanlarda  oynadığı yapıcı rolüne yeteri kadar ilgi göstermediğini eleştirerek “Avrupa’nın startejik ilişkileri maalesef şer, güvensizlik ve resmi terör sembolü sayılan bazı gelişmekte olan ülkelerle devam ediyor” diye ilave etti.

Şamhani konuşmasının başka bir bölümünde, Viyana Nükleer Anlaşması bağlamında ABD’nin sözünde durmaması ve Avrupa’nın da pasif kalmasını İran halkı için acı bir tecrübe diye tanımlayarak “İran’ın nükleer alandaki telafi girişimleri sırf ABD’nin tek taraflı, akıl ve yasalara aykırı girişimleri ve öte yandan Avrupa’nın pasif davranışlarına bir tepki niteliği taşıyor. Buna göre batının yasadışı bu girişimleri değişmedikçe İran’ın bu tavrı da devam edecektir” ifadesini kullandı.
İran
batı
kanunsuzluk

Yorumunu Gönder

Yorumlar