İran: İşgalci İsrail’e Yakın Olan Bize Uzak Demektir

İran İslam İnkılabı Lideri Uluslararası İşler Danışmanı Velayeti “Müslüman ülkelerin katil İsrail ile ilişkide olmalarını kabul edemiyoruz. Yakın oldukları oranda bizden uzak sayılırlar” dedi.


26.06.2022 23:04:00   Ortadoğu


İran İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamenei’nin Uluslararası İşler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, “İttilaat” gazetesi muhabiri ile sohbetinde gündemdeki çeşitli konularla ilgili görüşünü belirtti.

Velayeti, komşu ülkelerle olan ilişkilerimizi değerlendirirken şöyle konuştu: “Komşularımızdan hiçbiriyle anormal bir ilişkimiz yok. Anormal dediğim, gergin bir ilişkide olmak, ki öyle bir şey söz konusu değil. Ama farklı bakış açılarına sahip olmak o doğal bir şey. Bu da bütün ülkeler için söz konusu. Ancak taraflar uygun bir şekilde meseleyi gidermeye çalışırlar. “İyi komşuluk ilişkileri” dış politikada önemli bir prensiptir.Bizim su yolu veya karada toplam 15 komşumuz var. Bunlardan bazılarıyla stratejik ilişkimiz var veya öyle bir ilişkiyi biçimlendirmeye açılışıyoruz. Rusya veya Irak gibi mesela. Ama komşularımızla bir çatışmamız söz konusu değil. İran İslam Cumhuriyeti’nin siyaseti pratik ve amele dayanıyor. Ona göe Irak, Yemen, Lübnan, Suriye, Filistin, Rusya ve Orta Asya ülkeleriyle ilişkilerimiz uygulama ve amele dayanıyor.”

İran İslam İnkılabı Lideri Uluslararası İşler Danışmanı Velayeti daha sonra, işgalci İsrail ile ilişkilerini normalleştirmeye yanaşan ülkelerle ilgili olarak “Söz gelimi eğer Azerbaycan Cumhuriyeti İsrail’le işbirliğinde bulunuyorsa, biz bu politikayı kabul etmiyoruz. Ama bizim Azerbaycan’la olan ilişkilerimiz iyi komşuluk ilişkilerine dayanıyor. Fakat burada, iki ülkenin ilişkilerini bir birine uyduracaklar diye bir durum söz konusu değil. Biz Müslüman ülkelerin katil İsrail’le ilişki halinde olmalarını kabul edemiyoruz. Eğer ilişkisi olan varsa, aynı yakınlığı oranında bizden uzak duruyor demektir” diye vurguladı.


 
iran
İsrail
Ayetullah Hamenei
işbirliği

Yorumunu Gönder

Yorumlar