İşgalci İsrail BAE ve Bahreyn'e Radar Üsleri Kurdu

İsrail medyası, İsrail işgal ordusunun BAE ve Bahreyn de dahil olmak üzere bir dizi Orta Doğu ülkesinde bir radar sistemi yerleştirdiğini bildirdi. Söz konusu gelişmenin, bölgede birçok ülke arasında gerilimi tırmandırmakla tehdit ettiği belirtildi.


22.06.2022 15:32:41   Ortadoğu


İsrail medyası, İsrail işgal ordusunun BAE ve Bahreyn de dahil olmak üzere bir dizi Orta Doğu ülkesinde bir radar sistemi yerleştirdiğini bildirdi. 

Söz konusu gelişmenin, bölgede birçok ülke arasında gerilimi tırmandırmakla tehdit ettiği belirtildi. El Halic Online’da yer alan, “İsrail radarları Körfez ülkelerinde, bölge nereye gidiyor” başlıklı haberde, “İsrail’in 12 kanalında yayınlanan habere göre, İsrail radar sisteminin konuşlandırılmasının amacı İran'ın füze tehditleriyle yüzleşmekken, Abu Dabi ve Manama’dan haber hakkında resmi açıklama gelmedi” denildi. 

Amerikan gazetesi The Wall Street Journal’da ise, ABD Kongresi'ndeki Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti üyelerinin, Pentagon'un İran tehditlerini engellemek için hava savunmalarını entegre etmek üzere İsrail ve Arap ülkeleriyle birlikte çalışmasını öneren bir yasa tasarısı sunduğunu aktardı. Gazete, yasa tasarısının "İsrail ve Arap ülkeleri arasında hava savunmasını entegre etmek için bir füze savunma sisteminin kurulmasını önerdiğini" belirtti. Kaynaklar, tasarının, söz konusu Arap ülkeleri ve İsrail'i bölge genelinde daha iyi koordine etmeye teşvik etmeyi amaçladığını söyledi. 

Haberde, bu adım, "Birçok Arap ülkesiyle ilişkilerin normalleşmesinden sonra ABD'nin İsrail ile Orta Doğu arasındaki savunma işbirliğini geliştirmeye yönelik son girişimi" olarak nitelendirildi. İsrail’in 12 Kanalı, bu sistemin çalışmasının niteliği ve işleyişini denetleyen kurum ve kadrolara dair bilgi vermedi. Geçtiğimiz Şubat ayında, İsrail Başbakanı Naftali Bennett, "İsrail, orta ve uzun vadede İsrail'i füzelerden, insansız hava araçlarından ve diğer tehditlerden koruyacak bir lazer duvarı ile çevreleyecek bir proje üzerinde çalışıyor" demişti. 

Bennett, bu teknolojinin bölgedeki İran ve müttefiklerinden gelen ciddi tehditlere karşı savunmasız diğer ülkelere hizmet edebileceğini de sözlerine eklemişti. El Halic Online’da yer alan haberde, Bennett’in kısa bir süre önce Abu Dabi’ye yaptığı sürpriz ziyarette, Bin Zayid ile bir araya geldiği ve İran’a karşı savunma işbirliğini geliştirmeyi ele aldığı hatırlatıldı. 

Körfez ülkelerinin İsrail’le askeri ve diğer alanlarda yakınlaşmalarının ardından İran’dan yapılan açıklamalarda, komşu ülkelerde İsrail’in askeri varlığının bulundurulması durumunda bu noktaların hedef olacağı belirtilmişti. 

Kudüs Haber Ajansı - KHA

 
İsrail
BAE
bahreyn

Yorumunu Gönder

Yorumlar