Irak’tan Örnek Yasa Hazırlığı: İsrail İle Normalleşme Suç Sayılacak

Irak meclisi, ırkçı İsrail rejimi ile normalleşmenin suç sayılmasını öngören bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor.


12.5.2022 10:32:00   Ortadoğu


YDH'nin El Arabi el-Cedid’ten aktardığı habere göre Irak meclisinde, ırkçı İsrail rejimi ile ilişkilerin normalleştirilmesini suç sayan yasa tasarısını hazırlayan komisyon çalışmalarını tamamladı.

Irak meclisindeki bir hukuk yetkilisi konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Sadr grubuna bağlı hukuk komisyonu tarafından tamamlanan bu yasa taslağı on maddeden oluşuyor” dedi.

İsmi açıklanmayan Iraklı yetkili, meclisteki Sadr grubu başkanı Hasan el-Azzari’nin bu yasa tasarısını meclis başkanlığına sunmasından sonra taslağın yasalaşma sürecinin başlayacağını söyledi.

Tasarıdaki önemli maddeler

Söz konusu Iraklı yetkilinin yaptığı açıklamaya göre yasa taslağı, ırkçı İsrail rejimi ile her türlü işbirliğini, siyasi, ekonomik, teknik ve bilimsel alanlarda ve güvenlik alanında yapılacak her türü anlaşmayı ve işbirliğini suç olarak tanımlıyor.

Iraklı yetkili açıklamasında şöyle dedi bu yasa şunları vurguluyor: “Irak, işgalci siyonist rejimle savaş halindedir. Herhangi bir şahsın, kurumun, siyasi parti, grup veya hareketin bununla çelişecek şekilde işgalcilere maddi veya manevi destek vermesi, büyük bir ihanet olarak sayılacak ve ceza yasasının ilgili maddesi doğrultusunda idam yahut müebbet hapisle cezalandırılacaktır.”

Iraklı yetkili ayrıca çıkarılacak yasanın ırkçı İsrail rejimiyle iş yapan, onu destekleyen veya ilişkili olan şirketler veya kurumlarla iş yapılmasını da yasakladığını belirtti ve “Buna uymayanların cezalandırılması konusunda da önemli maddeler bulunuyor” dedi.

Yasa konusundaki tartışmalar

Irkçı İsrail rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesini suç sayan yasa tasarısı konusunda Iraklı partiler arasında tartışmaların da yaşandığını belirten yetkili bazı partilerin bu yasaya başka maddeler de eklenmesini ve ırkçı İsrail rejimi ile ilişkilerini normalleştiren Arap rejimlerine de yaptırım uygulanmasını talep ettiğini söyledi.

Iraklı yetkili, yasa tasarısının mevcut haliyle yani ırkçı İsrail rejimiyle ilişkilerini normalleştirmiş Arap rejimlerine yaptırım içermeyen haliyle “Ulusal Kurtuluş İttifakı” tarafından desteklendiğini dolayısıyla da mevcut şekliyle yasalaşmasına kesin gözüyle bakıldığını söyledi.

“Ulusal Kurtuluş İttifakı”, Sadr grubu, Kürdistan Demokrat Partisi ve Sünni partilerin kurduğu es-Siyade ittifakını içeriyor.

Söz konusu Iraklı yetkili, söz konusu yasanın sahip olduğu güçlü destekten dolayı Irak meclisinde iki ay içerisinde yasalaşabileceğini söyledi.
Irak
yasa
İsrail İle Normalleşme

Yorumunu Gönder

Yorumlar