IŞİD-YPG Çatışmalarını Suriye Nasıl Değerlendiriyor?

Suriye’nin BM daimi temsilcisi Bessam Sabbağ, Haseke’de iki terör örgütü YPG ile IŞİD arasındaki çatışmaları; Washington’un IŞİD’i yeniden diriltme çabası olarak değerlendirdi.


28.01.2022 15:27:25   Ortadoğu


Son günlerde Haseke’de bir hapishanede YPG ile IŞİD teröristleri arasında çıkan çatışmaları değerlendiren Sabbağ, bu çatışmalar ve ABD savaş uçaklarının bölgede altyapı tesislerini hedef almasının amacını; IŞİD terör örgütünü yeniden diriltip piyasaya sürmek olduğunu vurguladı.

Amerika’nın bölgedeki işgalci varlığını haklı göstermeye yönelik bir adım olarak değerlendiren Sabbağ, Haseke olaylarına da değinerek, BM güvenlik konseyinin derhal müdahale etmesi gerektiğini vurguladı.

Sabbağ, BM Güvenlik Konseyi’nin; Amerikalı işgalci güçleri Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilmeye ve YPG güçlerine desteklerini durdurmaya zorlaması gerektiğini kaydetti.  

Amerika ve İsrail, YPG-PKK ve IŞİD'i, BOP'u gerçekleştirme amacıyla kullanıyor. Bu plan gereğince parçalayıp bölmek istedikleri İran ve Türkiye ise; Siyonistlerin bu planını defalarca bozdu ve bundan sonra da bozmakta kararlı.
IŞİD
terör örgütü
suriye

Yorumunu Gönder

Yorumlar