Ayetullah Hamanei: ABD Kasım Süleymani Konusunda Yanlış Hesap Yaptı

İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Ali Hamanei, ABD yönetiminin General Kasım Süleymani konusunda yanlış hesap yaptığını belirtti.


9.1.2022 19:56:00   Ortadoğu


İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Ali Hamanei, Kum halkının 9 Ocak 1978’de Şah rejimine karşı gerçekleştirdiği tarihi ayaklanmanın 44. yıl dönümü münasebetiyle canlı yayında konuştu.

Ayetullah Hamanei, 9 Ocak olayının unutulmaması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"İslam Devrimi'nin zafere ulaşmasına yol açan 9 Ocak olayına önemli bir değişimin kaynağı olarak bakılmalıdır.

Bu olay İslam Devrimi'nin vizyonlarından biridir. Devrime karşı kin besleyenlerin yürüttüğü kara propagandalar, inkılap vizyonuna şüphe düşürüyor. Bu olay halkın dine bakışının derinliğini gösterir."

Ayetullah Hamanei, İran'daki olayların çoğunda din alimlerinin rol oynadığını ifade ederek, bunun için sulta düzeninin din alimleri, dini merci ve siyasal dine karşı olduğunu söyledi ve "ABD'nin İran İslam Cumhuriyeti'ne duyduğu derin düşmanlık ve kin bunlardan anlaşılabilir." dedi.

'ABD, General Süleymani konusunda yanlış hesap yaptı'

ABD’nin farklı dönemlerde İran hakkında yanlış hesaplamalar yaptığına dikkati çeken Ayetullah Hamanei, “Onlar General Süleymani konusunda da yanlış hesaplama yaptı. Bu şehidin yok edilmesiyle büyük hareketin son bulacağını düşündüler. Fakat bu sene General Süleymani’nin şehadet yıl dönümünde Allah’ın yardımı ile insanların o şehide gösterdiği bağlılıkla büyük hareketin gerçekleştiğini gördük. Düşman, İran İslam Cumhuriyeti'ni doğru değerlendiremiyor, yanlış kararlar veriyor ve başarısız oluyorlar. Bundan sonra da emellerine ulaşmayacaktır." ifadelerini kullandı.

 
Ayetullah Hamanei
Kasım Süleymani
ABD

Yorumunu Gönder

Yorumlar