Suudi Arabistan’dan Çin Destekli Balistik Füze Üretimi

Suudi Arabistan'ın füze geliştirmesine Çin'in de teknolojik destek verdiği öne sürüldü.


24.12.2021 13:12:00   Ortadoğu


CNN bir raporda, "ABD istihbarat raporları ve uydu görüntüleri, Suudi Arabistan'ın Çin'in yardımıyla balistik füzeler inşa ettiğini gösteriyor" dedi.

CNN'in Amerikan istihbarat servislerine dayandırdığı haberinde, Suudi Arabistan'ın kendi balistik füzelerini seri üretmeye başladığı bildirildi.

İstihbarat servislerinin bu yönde uydu görüntülerini elde ettiği belirtilen haberde, Suudi Arabistan'ın füze geliştirmesine Çin'in de teknolojik destek verdiği öne sürüldü.

Uydu görüntülerinde bir füze üretim tesisinin tamamlandığının görülüyor.

Tesisin başkent Riyad'ın Divadmi kasabasında bulunduğu öne sürüldü.

Üç kaynağa atıfta bulunulan raporda, "Suudi Arabistan geçmişte Çin'den balistik füze satın aldı, ancak hiçbir zaman kendi başına füze üretemedi" denildi.

CNN, " Elde edilen uydu görüntüleri, Krallığın (Suudi Arabistan) şu anda en az bir yerde silah ürettiğini gösteriyor" dedi.

Kaynak, medyayı en son istihbarat değerlendirmeleri hakkında bilgilendirdi, ‘Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi de dahil olmak üzere çeşitli kuruluşlardaki ABD yetkililerinin son aylarda, Çin ile Suudi Arabistan arasında büyük ölçekli balistik füze teknolojisinin çoklu transferini gösteren gizli bilgiler hakkında bilgilendirildiğini’ söyledi.

 
Balistik Füze
Suudi Arabistan
Çin

Yorumunu Gönder

Yorumlar