Siyonistler Gazze Şeridi'nin Çevresine Ördüğü Beton Duvarı Tamamladı

İsrail, Gazze Şeridi'nin çevresine ördüğü 65 metre uzunluğunda ve 6 metre yüksekliğindeki beton duvarı 3,5 sene sonra tamamladı.


8.12.2021 08:14:00   Ortadoğu


İsrail, abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'nin çevresine ördüğü 65 kilometre uzunluğunda, 6 metre yüksekliğindeki beton duvarın tamamlandığını duyurdu.

Siyonist İsrail Savunma Bakanlığı ile ordusu tarafından ortaklaşa inşa edilen duvarın tamamlanması münasebetiyle ülkenin güneyinde bir tören düzenlendi. Törene İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

Konuya ilişkin Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Duvar, birbirini tamamlayan 5 unsur içeriyor. Sensörlü bir yeraltı bariyeri, 6 metreden daha yüksek bir akıllı çit, denizden izinsiz girişleri tespit etmek için araçlar içeren bir deniz bariyeri, uzaktan kumandalı bir silah sistemi, bir dizi radar ve kamera ile kokpitlerden oluşuyor.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada yapımı 3,5 yılda tamamlanan ve 1200'den fazla işçinin çalıştığı duvarın, 65 kilometre uzunluğunda olduğu vurgulandı.

Gazze Şeridi sınırı boyunca örülen duvarın inşası için 6 beton istasyonu kurulduğu, yaklaşık 220 bin beton kamyonu ile 140 bin ton demir ve çeliğin kullanıldığı aktarıldı.

Açıklamada ayrıca İsrail Savunma Bakanı Gantz'ın, "Bu duvar Hamas'ı geliştirmeye çalıştığı yeteneklerin birinden yoksun bırakıyor. Ayrıca bu yapı, örgüt ile güney İsrail sakinleri arasına demir bir duvar, sensörler ve beton yerleştiriyor." şeklindeki ifadelerine de yer verildi.

israil
Gazze Şeridi
Beton Duvar

Yorumunu Gönder

Yorumlar