Siyonistlerden İtiraf Gibi Açıklama! İran'a Yönelik Politikaları...

İsrail'in eski Başbakan ve Savunma Bakanı Ehud Barak, İran'a yönelik politikaların başarısızlıktan başka bir şey olmadığını söyledi.


7.12.2021 08:43:39   Ortadoğu


Siyonist rejimin eski Başbakan ve Savunma Bakanı Ehud Barak yaptığı açıklamada, İsrail'in 2015'teki nükleer anlaşmanın imzalanmasından bu yana İran'a yönelik politikasının başarısızlıktan başka bir şey olmadığını söyledi.

Ynet News tarafından yayınlanan bir makalede Barak, "Başbakan Naftali Bennett, Benyamin Netanyahu liderliğindeki eski hükümetin söylemleri ile eylemleri arasındaki dayanılmaz uçurumu ele aldığında haklıydı." ifadesini kullandı.

"İsrail'in 2015'teki nükleer anlaşmanın imzalanmasından bu yana İran'a yönelik politikası, beceriksizlikten ve liderinin tehlikeli yanılsamalarından kaynaklanan bir başarısızlıktan başka bir şey değildi."

"Netanyahu, eski ABD Başkanı Barack Obama'nın yönetimiyle çatışmayı seçti ve İsrail'in askeri gücünü güçlendirmek için altın bir fırsatı kaçırdı; bu da IDF'nin [İsrail ordusunun] İran nükleer programına karşı bağımsız hareket etmesini sağlayacaktı."

Barack, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la nükleer anlaşmadan çekilmesini ülkenin nükleer araştırmalarını artırması için bir fırsat olarak değerlendirdi.

"2018'te Netanyahu, bir başka eski ABD lideri Donald Trump'ı anlaşmadan çekilmeye zorladı ve İranlıların anlaşmayı ihlal ettiği için ABD'yi suçlarken nükleer bir eşiğe doğru acele etmelerini hızlandırmasına izin verdi."

"Hepsinden kötüsü, Netanyahu, Tahran'ın nükleer eşiğe doğru ilerlemeyi tercih etmesi durumunda İran'ın nükleer programını cerrahi olarak uzun yıllar geriye götürecek ortak bir İsrail ve Amerikan "B Planı" hazırlayamadı."

ABD ve İsrail için planları hazır bile olsa, belirsizlik olduğunu ekleyen Barak, "İran nükleer silahlara sahip olmak istiyor, onları ABD'ye, İsrail'e veya başka bir komşu ulusa karşı kullanmamak için... sadece rejimin geleceğini ve bağımsızlığını sağlamak için harekete geçmek istiyor." dedi.

İsrail'in İran'ın nükleer eşiğe ulaşmasını engellemek için çalışması gerekiyor açıklaması yapan Barak, "Kamuoyunda anlaşmazlık ve utançtan başka bir şey olmayacak, karşılıklı bir suçlama oyunu için zaman yok." açıklamasında bulundu. 

/Middle East Monitor-İsrailpost

/Tercüme ve edit: Abdullah Yiğit
Siyonist
israil
iran

Yorumunu Gönder

Yorumlar