Böyle Duyurdular: ABD Güçlerinin En Büyük Tahliye Operasyonu

Amerikan ordusuna ait 270 araçtan oluşan askeri konvoy Suriye topraklarından ayrılarak Irak’a geçti.


9.11.2021 09:40:00   Ortadoğu


Suriye resmi haber ajansı SANA, Amerikan güçlerinin 270 araçtan oluşan bir konvoyu Suriye’den çekmesini “işgalci Amerikan güçlerinin en büyük tahliye operasyonlarından biri” ifadesiyle duyurdu.

Haberde, Amerikan güçlerinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinde üs olarak kullandıkları Harab el-Cir askeri havaalanından 270 araçlık bir konvoyu yasadışı el-Velid sınır kapısını kullanarak Irak topraklarına çıkardığı bildirildi.

Yaşanan gelişmeyi “Amerikan güçleirnin şimdiye kadarki en büyük tahliye operasyonlarından biri” olarak niteleyen SANA haber ajansı, yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde Suriye topraklarından ayrılan Amerikan konvoyunda 150 soğutuculu kamyon ve Amerikan tanklarını ve zırhlı araçlarını taşıyan 120 tır bulunduğunu bildirdi.

7 Kasım’da yayımlanan haberde “Amerikan güçlerine ait 270 aracın dün gece yarısından, bugün sabaha kadar Harab el-Cir askeri havaalanından el-Velid sınır kapısını kullanarak Irak topraklarına geçtiği” bildirildi.

Haberde ayrıca Amerikan ordusuna ait 270 araç, Irak topraklarına geçinceye kadar Suriye Demokratik Güçleri adlı grubun da zırhlı araçlarıyla konvoya eşlik ettiği bildirildi.

 
ABD
Suriye
işgal

Yorumunu Gönder

Yorumlar