"İran, Amerika'nın Suriye'deki Üssüne Saldırdı!"

Amerikalı cumhuriyetçi senatör Marko Robio bir belge veya kanıt göstermeksizin İran’ı, ABD'nin Suriye'deki en önemli askeri üslerinden biri olan Telef üssüne saldırmakla suçladı.


23.10.2021 12:23:00   Ortadoğu


Amerikalı cumhuriyetçi senatör Marko Robio dün akşam twitter hesabından, "İran dün kimseden çekinmeden ve doğrudan doğruya, Suriye’de Amerikalı askerlere saldırdı. İran’la nükleer anlaşma umuduyla bunu örtbas etmeyin." şeklinde yazdı.   

Amerikalı cumhuriyetçi senatör Marko Robio'nun bir belge veya kanıt göstermeksizin İran’ı Telef üssüne saldırmakla suçlamasına İran'ın sessiz kalması ABD medyasında dikkat çekici bulundu.

Robio, Amerika’nın Tenef üssüne geçtiğimiz Çarşamba günü düzenlenen saldırıdan İran’ sorumlu tutarak konuyu iki demokrat ve cumhuriyetçi parti arasında yeni bir tartışma konusu yaptı.

Robio; ABD Başkanı Joe Biden’in İran politikalarını eleştiren cumhuriyetçi senatörlerden biri olarak tanınıyor.

Robio twitter hesabında şöyle yazdı: İran dün doğrudan Suriye’de Amerikalı askerlere saldırdı. İran’la nükleer anlaşma umuduyla bunu örtbas etmeyin.

ABD daha önce de İran'ın kendisine verdiği askeri karşılıkları medyadan saklamaya çalışmış, bunların medyaya düşmesi üzerine inkar etmiş; hatta Trump, işgal ettiği Ayn’ul Esed askeri üssünü İran'ın füzeyle vurduğunu da gizlemeye kalkışmıştı. ABD'nin İranlı komutanlara suikast düzenlemesi üzerine İran'ın ağır misillemelerde bulunduğu günlerde Trump'ın vaziyeti kurtarabilmek için art arda yaptığı asılsız açıklamalar ABD medyasında bile alay konusu olmuş, "İran'ın vurduğu üste yüzlerce ABD askeri öldüğü halde Trump halâ "sadece birkaç asker beyin sarsıntısı yaşadı, hepsi bu!" şeklinde yazılmıştı.
İran
Amerika
Suriye

Yorumunu Gönder

Yorumlar