İran, Güney Kafkasya Endişelerini Açıkladı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Azerbaycan yetkililerinin bölgeyi teröristlerden temizleme sözü verdiğini belirtti.


14.10.2021 16:23:00   Ortadoğu


İran İslam Cumhuriyeti’nin Güney Kafkasya bölgesine ilişkin kaygılarına işaret eden İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, korsan İsrail’in Azerbaycan Cumhuriyeti toprakları üzerinden kışkırtıcı hareketlerine değinerek, Azerbaycanlı yetkililerin görüşmelerde bölgeyi teröristlerden temizlemek üzere gerekeni yapacaklarını söylediklerini belirtti.

Emir Abdullahiyan, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan'ın, İran’ın iki Kuzey komşusu olduğunu ve her ikisine aynı mesafade yer aldıklarını, Ermenistan Dışişleri Bakanı Tahran’ı ziyaret ettiği gibi aynı fırsat Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı için de geçerli olduğunu kaydetti.

Emir Abdullahiyan, İran'ın Güney Kafkasya bölgesine ilişkin kaygıları bulunduğunu, Karabağ savaşı başladığında teröristlerin bölgeye girdiklerini, bunu Bakü yetkililerine ilettiklerini, onların da bölgeyi teröristlerden temizleme sözü verdiklerini ifade etti.

 
İran
Güney Kafkasya
terörist

Yorumunu Gönder

Yorumlar