Mossad Eski Başkanından İran Açıklaması!

Mossad eski başkanı Yossi Cohen, Tahran'ın geçmişte olduğundan daha az desteğe sahip olduğunu, ancak İsrail'in bağımsız askeri harekat için yetenekler geliştirmesi gerektiğini söyledi.


14.10.2021 09:39:29   Ortadoğu


Siyonist rejim İsrail istihbarat kurumu/Mossad eski başkanı Yossi Cohen Salı günü yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer silah elde etmeye yakın olmadığını ve Başbakan Naftali Bennett ve diğerlerinin Tahran'ın nükleer bomba inşa etmenin zirvesinde olduğu iddialarını dillendirmediklerini söyledi.

“Günün sonunda İran'ın herhangi bir nükleer silaha ulaşmaya yakın olmadığını düşünüyorum.” 

Cohen, Kudüs'ün merkezindeki Hoşgörü Müzesi'ndeki Jerusalem Post Konferansında yaptığı konuşmada, ”Eskisinden daha yakın değil ve yaptığımız büyük çaba sayesinde” dedi.

Cohen, ”Yaptıklarına geçmişte olduğundan daha az destek verdiklerini düşünüyorum” dedi.

Ağustos ayında Savunma Bakanı Benny Gantz, İran'ın nükleer silah için gerekli malzemeleri edinmesine sadece iki ay kaldığını söyledi. Ve Temmuz ayında, eski IDF genelkurmay başkanı Gadi Eisenkot, İran'ın İsrail'in değerlendirmelerine göre, gerekli malzemeleri aldıktan sonra bile, İran'ın teslim edilebilir bir nükleer bomba üretmek için gerekli ek adımları atması bundan sonra en az birkaç ay daha sürecek.

Başbakan Naftali Bennett, 12 Ekim 2021'de Kudüs'te düzenlenen Jerusalem Post Konferansında konuşuyor.  “Beklemeyeceğiz. Küresel güçlerin onları sorumlu tutmasını bekliyorum” diye vurguladı Bennett, aynı konferansta konuştu. "Bu barışçıl yol olurdu. Başka yollar da var " diye uyardı.

Başbakan Naftali Bennett, 12 Ekim 2021'de Kudüs'te düzenlenen Jerusalem Post Konferansında konuşuyor.  "Beklemeyeceğiz. Küresel güçlerin onları sorumlu tutmasını bekliyorum” diye vurguladı Bennett, aynı konferansta konuştu. "Bu barışçıl yol olurdu. Başka yollar da var” diye uyardı.

2018'te, o zamanki ABD başkanı Donald Trump, 2015 JCPOA nükleer anlaşmasından çekildi ve yaptırımları yeniden uygulamaya başladı. Tahran, 2019'ten bu yana nükleer taahhütlerini kademeli olarak geri aldı.

Anlaşmaya geri dönülmesiyle ilgili Viyana 'daki görüşmelerin önümüzdeki haftalarda, yeni seçilen ve sertlik yanlısı olarak bilinen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi' nin Ağustos ayında göreve gelmesinden bu yana ilk turda yeniden başlaması bekleniyor.

Muhalefet lideri Benyamin Netanyahu'nun yakın sırdaşı olan Cohen, Kudüs'ün 2015 anlaşmasına muhalefetiyle yakından ilgilendi.

Cohen, ”[İran] nükleer anlaşmasının yalnızca bir konuda değil, tamamen yeniden ele alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Cohen, beş yıldan fazla bir süre görevde kaldıktan sonra 1 Haziran'da Mossad'dan emekli oldu. Yerine David Barnea geçti. Görev süresi, İsrail casuslarının ülkenin nükleer programının bazı yönlerini sabote ettiği iddia edilen İran'la yürütülen gölge bir savaşla son buldu. Ancak Cohen, İsrail'in 1981 ve 2007 yıllarında Irak ve Suriye'deki nükleer tesislere yönelik bombalama baskınlarına atıfta bulunarak açık askeri harekat almaya hazır olması gerektiğini de söyledi.

Cohen, ”İsrail'in geçmişte Irak ve Suriye'de yaptıklarını yapabilmemiz için bağımsız olmamızı sağlayacak yetenekler geliştirmemiz gerekecek” dedi.

Konferansta konuşan Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, İran'ın “bölgesel saldırganlığının” nükleer anlaşma konusundaki uluslararası diyalogdaki durgunluğun bir sonucu olarak ortaya çıktığını söyledi.

“Burada, dünyanın uyum içinde hareket edemediğini, İran'ın Ortadoğu'daki dokunaçlarını koparma, balistik füze programını dizginleme ve nükleer programını kapatma stratejisine yerleşemediğini görüyoruz. İran bu hareketsizliği, bu koordinasyon eksikliğini kullanıyor: uluslararası barış ve güvenlik için açık bir tehdit."
 
/The Times Of İsrael-İsrailpost
Siyonist
mossad
iran

Yorumunu Gönder

Yorumlar