Lübnan Çalışma Bakanı: İran Gemisi ABD Ablukasını Kırdı

Lübnan Çalışma Bakanı Mustafa Bayram, İran’dan gönderilen akaryakıt yüklü geminin Lübnan’a gelmesiyle birlikte ABD’nin ablukasının da kırılmış olduğunu söyledi.


16.9.2021 16:04:00   Ortadoğu


Lübnan’dan yayın yapan el-Menar televizyonuna demeç veren Lübnan Çalışma Bakanı Mustafa Bayram, önceki gün Suriye’nin Banyas limanına yanaşan İran gemisindeki akaryakıtın Lübnan’a tankerlerle taşınmasını değerlendirdi.

Necib Mikati hükümetinde Çalışma Bakanı olarak görevlendirilen Mustafa Bayram, “Lübnan İran mazotunu taşıyan gemiyle başka ülkelerin kırmaya güç yetiremediği zalimce ve tarihi bir ablukayı kırdı” dedi.

YDH'nin aktardığına göre Lübnan basını bu sabah İran’dan akaryakıt getirip Suriye’nin Banyas limanına yanaşan gemiden boşaltılan 20 tankerlik bir konvoyun Lübnan’a girdiğini bildirmişti.

Amerika’nın Suriye’ye uyguladığı Sezar yasasından etkilenen Lübnan’da tüm zamanların en büyük döviz ve enerji krizi yaşanıyordu.

Akaryakıt yokluğundan dolayı elektrik santrallerinin hatta ambulansların bile çalışamaz hale geldiği bir dönemde Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah İran’dan akaryakıt almış ve akaryakıtı Lübnan’a taşıyacak gemilere herhangi bir saldırı yapılması halinde saldırganların cezalandırılacağı uyarısında bulunmuştu.

Uyguladıkları Sezar yasası sebebiyle Lübnan’ın Suriye’den ya da başka bir yerden enerji temin etmesine izin vermeyen Amerika’nın Beyrut Büyükelçisi Dorothy Shea, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın bu açıklamasından birkaç saat sonra Lübnan’a Ürdün’den elektrik ve Mısır’dan da gaz nakledilmesi için Dünya Bankası nezdinde girişimlere başladıklarını açıklamıştı.

 
Lübnan
İran Gemisi
ABD Ablukası

Yorumunu Gönder

Yorumlar