İsrail'e Karşı Haram Fetvasına Facebook Engeli!

İsrail'le normalleşmeye haram fetvası veren Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin Facebook sayfası engellendi.


6.1.2021 13:55:00   Ortadoğu


İsrail'le normalleşmeye haram fetvası veren Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin Facebook sayfası engellendi.

Körfez ülkelerinin Siyonist İsrail'le normalleşme adımları tepki çekmeye devam ediyor. Bu adımlara bir tepki de Müslüman Alimler Birliği'nden gelmişti. İsrail'le normalleşmenin haram olduğuna dair fetva verilmesinin ardından Müslüman Alimler Birliği'nin resmi Facebook hesabı engellendi.

Merkezi Katar'ın başkenti Doha'da bulunan Dünya Müslüman Alimler Birliği, "Müslüman Alimlerden bildiri" başlığı altında video konferans yoluyla gerçekleştirilen toplantının ardınan 200'den fazla alimin imzasını taşıyan bir fetva yayınlanmıştı.

"İsrail'le barış ve normalleşme adı altında yapılan tüm anlaşmalar haramdır, İslam şeriatına göre batıldır ve büyük suçtur; Allah ve Resulünün, Filistin halkının, İslam ümmetinin haklarına ihanettir." denilen fetva metninde, bazı Arap ülkeleriyle İsrail arasında varılan anlaşmanın barış adımı olarak görülemeyeceği aksine, en mukaddes ve en bereketli topraklardan vazgeçme anlamı taşıdığı ifade edilmişti.

Bu yapılanın, "işgalci düşmanı ve işlediği haram suçları meşru görmek" anlamına da geldiği belirtilen metinde, anlaşmanın ayrıca düşmana Filistin'in tamamını işgal etme ve başta Körfez ülkeleri olmak üzere Orta Doğu üzerinde hegemonya kurma fırsatı verdiği kaydedimşti.

Bazı ilim mensupları ve fetva kurumlarının normalleşme anlaşmasını tebrik etmesinin kınandığı metinde, iktidardaki yöneticileri razı etmek için İslam hukuku sabitelerinin dışına çıkılmasının esefle karşılandığı aktarılmıştı.
normalleşme
İsrail
Facebook

Yorumunu Gönder

Yorumlar