Emevilerin Dilini Kullanan İlahiyat Profesöründen Hz. Hüseyin’e Büyük İftira!

Hitit Ünivesitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Azimli’nin Yezid’i temize çıkartma çalışmaları ve Hz. Hüseyin’e dair iftiraları büyük tepki topladı.


1.08.2022 18:47:00   Güncel


Hitit Ünivesitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Azimli’nin, Twitter’dan, Hz. Peygamber’in (s.a.a) torunu  Hz. Hüseyin’a attığı iftira büyük tepki çekti.

Cennet gençlerinin efendisi Hz. Hüseyin’i Türklere savaş açmakla suçlayan  Azimli, akıllara durgunluk veren şu açıklamayı yaptı:

“Hz. Hüseyin, Kerbela'da rakip komutana şunu teklif etti: “Şu üç tekliften birini kabul et: "Ya geldiğim yere geri dönmem için beni bırak. Veya beni Yezîd’e gönder; ona biat edeyim. Ya da Türklere karşı ölünceye dek savaşmak için sınırlara gitmeme izin ver” Ebü'l-Arab, Mihan, 133.”


Hz. Peygamber efendimizin torunu Hz. Hüseyin’in, Yezid gibi zalim birine biat etmek ya da Türklere karşı savaşmak istediğini iddia eden Mehmet Azimli’nin, Twitter paylaşımlarındaki mezhepçi söylemleri de dikkatten kaçmıyor.

Kerbela’da, Hz. Peygamber’in kıymetlilerinin kanının müsebbibi olan Yezid’i ve komutanlarını temize çıkartma çabasına soyunan  sözde ilahiyatçı Prof. Dr. Mehmet Azimli, bir başka Twitter paylaşımında ise hezeyan dolu açıklamalarına devam ederek şu ifadeyi kullandı:

“Belca Kadın (Haricilerin Lideri)
Hz. Hüseyin'in katlinden sorumlu tutulan İbn Ziyad'ın emriyle; elleri ve ayaklarının kesilip, gözünün oyulması için  harekete geçen görevliler tarafından infazı gerçekleştirdikten sonra ateşle dağlanarak öldürülmüştür. Ebü'l-Arab, Mihna, 223”

İslam’a en büyük zararı veren Emevilerin uydurma hadislerinden beslenen ve Mezhep fitnesi yayan Mehmet Azimli’nin açıklamalarından bir diğeri ise şöyle:

“Şiî ezanı okumadığı için Fâtımîlerin emriyle kırbaçlanan müezzin Arus'un dili koparıldı, alnının ortasına yapıştırıldı. Sonra  merkep üstünde Kayrevan sokaklarında gezdirilip teşhir edildi ve mızraklanarak öldürüldü, cesedi de [bir süre] kazığa asıldı. Ebü'l-Arap, Mihan, 235.”

ARAŞTIRMACI- YAZAR İSMAİL BENDİDERYA’DAN TEPKİ

yazilimedya.com Genel Yayın Yönetmeni İsmail Bendiderya, sözde ilahiyatçı Azimli’nin açıklamasına tepki göstererek, tehlikeye karşı vatandaşları şu cümlelerle uyardı:

Hitit Üniversitesi  profesörlerinden birinin bugün sosyal medyada yazdığı yazıda Hz. Hüseyin'e attığı iftira, üstelik bunun tam da Muharrem ayının başlarında yapılması, 3 gün önce Alevilere saldırılmasıyla sürdürülen gladyo planının devamıdır. Vatan ve din derdi olanların dikkatine. Tarihte kayda geçen olay, bu profesör bozuntusunun yazdığı satırların arasına ustaca sığdırılan yalanlardan çok farklıdır. Bu gayretlerin amacı, sadece Yezid'i meşrulaştırma çabasıdır. Yezid'i meşrulaştıranlar kimse, bugün bu ülkede, Irak’ta ve Suriye’de mezhep görünümlü kontrgerilla cinayet ve katliamlarının arkasında da onlar vardır...Memleket derdi olanların dikkatine... Hz. Hüseyin, "Benim gibi biri Yezit gibi birine biat ederse İslam’ın sonu olur bu  (Fatiha’sını okumak gerekir)  " demiştir. Sağlam ve muvassak tarihi kaynaklardaki kayıt budur.”

ÇORUM’U TERK ETMEK ZORUNDA KALMIŞTI

Mehmet Azimli hakkında kitabında Hz. Muhammed’e kastı aşan sözler sarf ettiği için 2022’nin Şubat ayında  rektörlük tarafından soruşturma açılmıştı. Soruşturma sonrası gelen tepkiler üzerine sözde ilahiyatçı Azimli, Çorum’dan ayrılmak zorunda kalmıştı.
Hz. Hüseyin
iftira
Hitit Ünivesitesi
Prof. Dr. Mehmet Azimli

Yorumunu Gönder

Yorumlar

 • Han Ayvaz Adıgüzel

  Bu adamın pğrof'lukla ilgisi yoktur. bir feto ajanıdır. ilgililerin dikkatine.

 • sevde seçkin

  Merak ettiğim şey şu; Adam altına kaynak yazmış yani kendi iddiası değil. Siz neyin peşine düştünüz

 • Gülenaz

  Kaynağın hurafe olduğu aşikar... bunun peşine de düşülmeyecekse hangisininkine düşülür?

 • Gülenaz

  Kaynağın hurafe olduğu aşikar... bunun peşine de düsülmeyecekse hangisininkine düşülür?