Deniz Zeyrek Haklı mı Haksız mı?

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü yazısının “Kendim için zor sorular” ara başlıklı bölümünde, Sol'un gündemindeki bir tartışmayı kaleme aldı.


24.2.2021 09:39:00   Güncel


Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü yazısının “Kendim için zor sorular” ara başlıklı bölümünde,  Sol'un gündemindeki bir tartışmayı kaleme aldı.

Deniz Zeyrek, CHP'li belediyelerde, DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası’yla yaşanan sorunlara değindi.

Sendikanın sıkça “grev yaparız” demesinin belediyelerde soruna yol açtığını vurgulayan Zeyrek, “Genel İş'in muhalefet belediyelerinde kolaycılığa kaçtığını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

İşte yazının ilgili bölümü…

Son günlerde hangi CHP'li belediye başkanıyla konuşsam DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası'ndan yakınıyorlar. Belediyelerin kısıtlı imkanlarından, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla asgari ücreti 3100 TL uygulamalarından, belediyedeki ücretlerin yüksekliğinden, bütçenin yarısından fazlasının personel giderlerine harcandığından söz ediyorlar.

Buna rağmen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sendikanın işi yokuşa sürmesinden sıkça “grev yaparız” denmesinden şikayet ediyorlar.

Hayatımda hep emekten yana tavır koydum. Ülkedeki sorunların çoğunun kaynağının sınıfsal olduğuna inandım. Örgütlü mücadeleyi sonuna dek savundum.

Çalışanların da emeklerinin karşılığını sonuna kadar alması gerektiğine inanıyorum.

O yüzden, o başkanlara ilk tepkim “işçinin hakkıyla oynanmaz, işçilerin haklarını verin” oluyor.

Oluyor ama kendi açımdan bazı düşünceler ve zor sorulardan kaçamıyorum:

Mesela, Genel İş'in muhalefet belediyelerinde kolaycılığa kaçtığını düşünüyorum.

Mesela, Genel İş'in CHP'li belediyelerde gösterdiği bu performansın ne kadarını iktidar belediyelerinde örgütlenmek, oralarda yetkiyi almak ve toplu iş sözleşmesi pazarlığı yapmak için gösterdiğini merak ediyorum.

Mesela, Genel İş yöneticilerinin İstanbul'da, Ankara'da yapılacak bir grevin, örneğin bir çöp grevinin sonuçlarının iktidarca nasıl kullanılacağını, siyasette kime yarayacağını çok iyi bildiklerini de biliyorum.

Deniz Zeyrek
DİSK
CHP

Yorumunu Gönder

Yorumlar

  • Alper Eliçin

    Çok haklı. DİSK yine bindiği dalı kesiyor.