Zeytin Üreticileri Üstünden 1 TL'lik Oyun

Çiftçilik yapmanın çok ağırlaştığı bu günlerde üreticinin ürün başına kazanacağı 1 TL'ye bile göz diken aracılar, fiyat kırmak için türlü oyunlara başvuruyor.


11.11.2020 18:00:38   Güncel


Gübre, mazot, araç giderlerinin arttığı, gelirlerin ise azaldığı şu günlerde zeytin üreticisi bir de aracılarla mücadele ediyor. 

Zeytin Üreticisi olan Ziraat Mühendisi Murat Turan, çiftçi ile tüketici arasındaki bağlantıyı sağlayan aracı kurumların, farklı kişileri aracı rolünde defalarca çiftçilerin kapısına göndererek oyunlar oynadığını ve fiyat kırmaya çalıştıklarını vurguladı. 

Zor şartlarda çalışan üreticinin kazanacağı 1/2 TL'ye göz dikildiğine dikkat çeken Turan şu ifadeleri kullandı: " Belirlenmiş olan zeytin alım fiyatlarına,alıcı firmalar keyfi olarak karşı çıkıyor. Ürün fiyatlarını 1/2 TL aşağı çekerek bizlerden alım yapmak istiyorlar. Biz zeytin fiyatlarına zam yapılsın istemiyoruz.Anlaşma yaptığımız zeytin fiyatlarına keyfi olarak itiraz edilmeden ürün alımı yapılsın istiyoruz." dedi.

Turan ayrıca şu çağrıda bulundu: " Tepki olarak,Türkiye'deki zeytin üretecilerini 12/14 Kasım tarihinde hasat yapmamalarını istiyoruz."
Gübre
zeytin
çiftçi

Yorumunu Gönder

Yorumlar

  • Cavit Aka

    Kurumlar işletmeler ve şirketler bindikleri dalı kesiyorlar üzgünüz. Avrupalı şirketler Amerika ve uzak doğu pazarını kapma yarışında bizdekiler bindiği dalı kesiyor. Egede üretilen tarım ürünlerinin tamamı birinci kalite olduğunu biliyoruz