Cami Saldırıları Artışta!

Almanya'daki camiler 2023 yılı boyunca İslamofobik kaynaklı vandalizm, taciz ve tehditlerde artış olduğu bildirilirken, İsrail'in Gazze'ye yönelik savaşından bu yana saldırıların daha da arttığına dikkat çekiyor.


10.07.2024 13:26:00   Dünya


Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Sekreteri Eyüp Kalyon, Alman kamuoyunu ve siyasetçilerini ülkedeki Türk camilerine yönelik artan Müslüman karşıtı saldırılar konusunda harekete geçmeye çağırdı. DİTİB, Avrupa'daki en büyük Türk diasporasına ev sahipliği yapan Almanya'da 800'den fazla camiyi denetliyor. Eyüp Kalyon, bu saldırıların Kur'an-ı Kerim'in yakılması tehdidinden, İslam'da yenmesi haram olan domuz etinin camilere kötü niyetle sokulmasına kadar uzandığını söylüyor. Bu vakalar polise bildirilmiş olsa da, yetkililer bunlara yeterince dikkat etmemekle ve hatta konuyu inkar etmekle suçlanıyor. DİTİB ayrıca nefret mektuplarında da artış olduğunu bildirdi.

Kuruluş, nefret ve tehdit içerikli en az 17 e-posta ve mektup aldığını söyledi. "Camilerimize zarar vermeye, Müslümanlara (saldırılara karşı koymak için) meydan okumaya çalışıyorlar. DİTİB bu tür saldırıları hızla polise bildiriyor. Ancak biz endişeliyiz. Buradaki Müslümanları, özellikle de çocukları korkutuyor. Alman siyasetçilerin bunu ciddiye almasını ve mücadele etmesini bekliyoruz" dedi.


Gazze savaşından sonra daha da arttı

Almanya'daki camiler 2023 yılı boyunca İslamofobik kaynaklı vandalizm, taciz ve tehditlerde artış olduğunu bildirirken, Kaylon, İsrail'in Gazze'ye yönelik savaşından bu yana saldırıların daha da arttığına dikkat çekti. Müslümanları hedef alan olayların yanı sıra İslami dini mekanlara, mezarlıklara ve diğer kurumlara yönelik saldırılarda da artış görülmüştür. Bireylere yönelik saldırıların çoğu sözlü tacizden oluşuyor ve kadınları hedef alıyordu. Ayrıca dört cinayet teşebbüsü de yaşandı. Almanya'da İslam düşmanlığının yükselişi, programında İslam'ın Almanya'ya ait olmadığını belirten aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin son bir yıl içinde anketlerde ikinci sıraya yükselmesi ve ana akım partileri göç ve özellikle de İslami göç konusunda daha sert konuşmaya sevk etmesiyle ortaya çıktı.

Almanya
cami saldırısı
Gazze
savaş

Yorumunu Gönder

Yorumlar