260 Gündür Saldırılar Sürüyor: Gazze'de Binlerce Öğrenci Sınavlarından Mahrum Bırakıldı

Siyonist İsrail, Gazze'de 39 bin öğrenciyi üniversite sınavlarından mahrum bıraktı.


22.06.2024 17:32:20   Dünya


Filistin'de işgal altındaki Batı Şeria ve yurtdışındaki Filistin okullarında yaklaşık 50 bin öğrenci üniversiteye geçiş sınavına girerken, İsrail'in 260 gündür saldırı düzenlediği Gazze Şeridi'ndeki 39 bin öğrenci sınava girmekten mahrum kaldı.

Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığının açıklamasına göre, üniversiteye geçiş sınavı "Tevcihi" bugün yerel saatle saat 09.00'da başladı ve 18 gün devam edecek.

Sınavlara Batı Şeria ile aralarında çoğu Mısır olmak üzere Türkiye, Katar, Romanya, Bulgaristan ve Rusya dahil 29 ülkede yurt dışındaki okullarda toplam 50 bin 97 öğrenci katılıyor.

Filistin Eğitim ve Yüksek Öğrenim Bakanlığı Sözcüsü Sadık el-Hadur da basına yaptığı açıklamada, İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'de yaklaşık 39 bin öğrenci sınavlara girmekten mahrum bırakıldığını ifade etti.

İsrail, 7 Ekim'den beri, üniversite sınavına girmesi beklenen 450 Filistinli öğrenciyi öldürdü

Filistin Eğitim Bakanlığı sözcüsü Sadık el-Hudur, AA'ya yaptığı açıklamada, bugün başlayan üniversite geçiş sınavının sadece Batı Şeria'da yapılabildiğini, Gazze Şeridi'nde ise saldırılar sebebiyle sınavın yapılamadığını hatırlattı.

"Gazze Şeridi'nde 430, Batı Şeria'da 20 öğrenci olmak üzere sınava girmesi gereken 450 öğrencinin İsrail ordusu tarafından öldürüldüğünü" ifade eden Hudur, Batı Şeria'da 50 bin öğrencinin sınavlarına girdiğini ancak İsrail'in saldırıları sonucu Gazze Şeridi'nde yaklaşık 39 bin öğrencinin bundan mahrum kaldığını belirtti.

Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığının açıklamasına göre, üniversiteye geçiş sınavı "Tevcihi" bugün yerel saatle saat 09.00'da başladı ve 18 gün devam edecek.

 
Gazze
sınav
öğrenci

Yorumunu Gönder

Yorumlar