Zorunlu Askerlik Yeniden Gündemde: Ya 12 Ay ya da...

Kısa bir süre önce erken seçim kararı alan İngiltere Başbakanı Sunak, 18 yaşındaki vatandaşlar için zorunlu askerliğin yeniden gündeme geldiğini duyurdu.


26.05.2024 11:39:13   Dünya


İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, erken seçimden Muhafazakarların zafer kazanması durumunda zorunlu askerliğin geri getirileceğini söyledi. İngiliz Mail on Sunday'e bir makale yazan Sunak, seçimden zaferle ayrılması durumunda 18 yaşındaki herkesin zorunlu askerlik görevine başlaması için çalışacağını söyledi. 

Sözcü'nün yer verdiği habere göre; Sunak'ın planına göre gençler ya bir yıl silahlı kuvvetlerde görev alacak ya da polis veya sağlık hizmetleri gibi kurumlarda gönüllülüğe dayalı olarak çalışacak. 

İngiliz medyası bu modelin Avrupa genelinde uygulandığını aktarırken Sunak, "Bu program gençlerimizin hayatlarını değiştirecek fırsatlar sunacak. Bir baba olarak iki kızımın da bu görevi yapmalarını dört gözle bekliyorum. Bence bunu ödüllendirici bir deneyim olarak görecekler" derken İngiliz vatandaşı olmanın pasaport kontrolüne girilen kuyruktan çok daha fazlası olduğunu sözlerine ekledi.

Hazırlanan tasarıya göre zorunlu askerlik görevi 12 ay olarak belirlenirken, gönüllü çalışmak isteyenler ise ayda bir hafta sonu bu görevini yerine getirecek. 

İngiliz medyası, İngiltere Başbakanlık Ofisi'nin yaptığı analizleri de yayınlarken 18 yaşındakilerin sadece yüzde 10'unun zorunlu askerlik görevini yapmayı düşündüğünü de aktardı.
Zorunlu Askerlik
İngiltere
vatandaş

Yorumunu Gönder

Yorumlar