ABD'nin Düzenlediği Kongrede İran Muhalefeti İle FETÖ'cüler Kol Kola

ABD istihbaratı, İranlı, Rus ve Venezuelalı muhalifleri Dünya Özgürlük Kongresi altında topladı. FETÖ'cülerin de yer aldığı Litvanya'daki toplantıya Gülen’in manevi oğlu Enes Kanter katıldı. Toplantıda Türkiye, Rusya ve İran liderlerini devirme planları konuşuldu.


29.11.2022 08:09:00   Dünya


Aydınlık'ın haberine göre, ABD istihbaratı CIA, mensubu oldukları ülkelerin siyasi yönetimine karşı faaliyet yürüten muhalifleri Dünya Özgürlük Kongresi altında topladı.

Dünyada turuncu devrim finansörü olarak bilinen Ulusal Demokrasi Vakfı’nın (NED) desteğiyle kurulan örgütte İranlı, Rus ve Venezuelalı muhaliflerle birlikte FETÖ de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Ali Hamanei’i “diktatör” olarak tanımlayan Dünya Özgürlük Kongresi’nin “diktatörlere karşı baskıyı artırmak ve sokak hareketlerini desteklemek” amacıyla kurulduğu ileri sürüldü.

Türkiye'yi "temsilen" FETÖ'cü Enes Kanter'i sahneye çıkardılar.

İRANLI MUHALİFLER İLE FETÖ’CÜLER KOL KOLA

Mensubu oldukları ülkelerde siyasi yönetimleri devirmek için faaliyet yürüten muhalifler, “Özgürlük İttifakı İnşa Etmek: Bugün Otokrasilerle Nasıl Yüzleşilir” temasıyla 10 Kasım’da Litvanya’da bir araya geldi.

Türkiye, Çin, Rusya, İran, Venezuela, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Küba, Sudan ve Irak’ın da aralarında olduğu 40 ülkeyi temsilen 130 kişinin katıldığı toplantıda Dünya Özgürlük Kongresi’nin (World Liberty Congress) kurulduğu ilan edildi.

Kongrenin kuruluşuna İran’a karşı kampanyalar yürütmek için ABD’den 628 bin dolar fon aldığı ortaya çıkan İranlı muhalif Mesih Alinejad, Venezuelalı “aktivist” Lopoldo Lopez ve eski Rus satranç şampiyonu Garry Kasparov liderlik etti.

FETÖ’yü temsilen Fethullah Gülen’in manevi oğlu olarak gördüğü Enes Kanter yer aldı. Kongre için yapılan hazırlık toplantılarında katkı sunan Enes Kanter’in, kongrenin kuruluşunun ilan edildiği gün de kürsüde bir konuşma yaptığı öğrenildi.

İran Muhalefeti
FETÖ
Enes Kanter

Yorumunu Gönder

Yorumlar