İran Cumhurbaşkanı Açıkladı! Azerbaycan-İran İlişkilerinin Temeli Nasıl Oluştu?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İran İslam Cumhuriyeti'nin çeşitli alanlarda teknik ve mühendislik imkanlarını Azeri kardeşlerine sunmaya hazır olduğunu ve bunu kardeşlik görevi olarak gördüğünü belirtti.


28.1.2022 15:15:08   Dünya


Çarşamba günü Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanı General Zakir Hasanov’la görüşen İran Cumhurbaşkanı Reisi, Tahran ve Bakü ilişkilerinin başka ülkeler arasındaki ikili ilişkilerden çok farklı olduğunu; İran ve Azerbaycan'ın sadece kan bağıyla birbirine bağlı birinci dereceden akraba olmadıklarını, aynı zamanda iki milletin ilişkisinin derin ve ortak dini temellere göre de şekillenerek tarih boyunca güçlendiğini belirtti.

İran'ın bölgedeki güvenliğe büyük katkı sunduğunu belirten Reisi, tekfirci IŞİD terör örgütünün varlığının bölge halkının yararına olmadığını, bu örgütü Amerika ve Siyonist İsrail'in kurduğunu hatırlatarak, “IŞİD’i nereye ayak bastıysa orada cinayet işledi. Destekçileri de aynı katliamları gerçekleştirmekte. İsrail ve Amerika kesinlikle insanlığın en azgın düşmanıdır.” dedi.
İbrahim Reisi
iran
azerbaycan

Yorumunu Gönder

Yorumlar