Rusya Dışişleri Bakanlığı: ABD ve SDG Güvenliği Sağlamaktan Aciz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Amerika ve desteklediği Suriye Demokratik Güçleri adlı grubun Suriye’nin kuzeyinde güvenliği sağlamaktan aciz olduğunu belirtti.


28.1.2022 14:00:31   Dünya


Rusya’nın Arapça yayın kuruluşu Rusya el-Youm’un haberine göre Dışişleri Bakan yardımcılarından Aleksi Zaitsev, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke ilinde bulunan Guveyran cezaevinde yaşanan son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanının basın ve enformasyondan sorumlu yardımcısı Aleksi Zaitsev, Amerika ve desteklediği Suriye Demokratik Güçleri adlı silahlı grubun Suriye’nin kuzeyinde güvenliği sağlamaktan aciz olduğunu söyledi.

Haseke’nin Guveyran bölgesindeki Suriye Demokratik Güçleri adlı Amerikan destekli silahlı grubun kontrolü altında bulunan cezaevi basılarak çok sayıda IŞİD militanı kaçırılmıştı.

IŞİD’le mücadele gerekçesiyle Suriye’nin kuzeydoğu bölgesindeki işgalini sürdüren Amerikan güçleri, desteklediği Suriye Demokratik Güçlerini kullanarak Suriye’nin tahılını ve petrolünü Irak Kürdistan Bölgesine naklederek kaçak yollarla satıyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Aleksi Zaitsev, Ukrayna krizine de değinerek “Rusya ile Ukrayna arasında bir savaşın çıkacağını düşünmek kabul edilemez. Paris’te Ukrayna konusunda yapılan müzakereler sonuçsuz kaldı. Umarız iki hafta sonra Berlin’de yapılacak görüşmelerden sonuç alınır” dedi.

Batılıların müdahale etmemesi halinde Ukrayna sorununun çok daha önce çözülmüş olacağını belirten Aleksi Zaitsev, “Biz NATO’dan Ukrayna’ya müdahalelerine son vermesini bekliyoruz; zira bu, sorunun çözülmesine yardımcı olmuyor. Bazı ülkeler, Rusya ve Ukrayna halkları arasında ihtilaf yaratarak güvenlik boşluğu yaratmak ve Avrupa’nın istikrarını hedef alarak Moskova’nın Avrupa ile ilişkilerini karmaşık hale getirmek istemektedir” dedi.

Aleksi Zaitsev, “Moskova Donbass bölgesiyle temas hattında sükunet görmek istiyor. Ocak ayının ilk haftalarına oranla ateşkes ihlallerinde azalma oldu. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü raporları da bunu teyit ediyor” diye konuştu.
Rusya
ABD

Yorumunu Gönder

Yorumlar