İngiliz Economist Dergisi: Suudi Arabistan’da Humeyni Gibi Biri Bekleniyor

İngiliz Economist Dergisi, Suudi Arabistan’da Muhammed bin Salman dönemi başladıktan sonra, ülkede yaşanan sosyal değişiklikleri değerlendirdi.


14.1.2022 19:12:36   Dünya


İngiltere’nin Economist dergisi yayınladığı raporda, son yıllarda Suud rejiminin kendi halkının inanç ve kültürünü değiştirme çabalarını mercek altına aldı.

Suudi Arabistan’da Muhammed bin Salman dönemi başladıktan sonra, ülkede yaşanan sosyal değişiklikleri değerlendiren Economist dergisi, özellikle İsrail ve BAE'yle yakınlaşmalarının halk üzerinde nefret yarattığını, Suudi Arabistan  rejiminin kendilerini "dindar" mış gibi gösterebilmek için “emr-i münker ve nehy-i maruf”a başladığını yazdı.

Dergi, Suudi Arabistan’dan bazı kesimlerin Muhammed bin Salman’ın yaptığı değişikliklerden öfke duyduğunu ve sırf korktukları için isyan etmediklerini kaydetti.

İngiliz Economist Dergisi, Suudi Arabistan toplumunda selefi din adamlarını izleyenlerin Riyad ve Cidde’de eğlence bahanesi ile düzenlenen ve alkollü içeceklerin tüketiminden, Batılı şarkıcıların davet edildiği Batı kültürünün çeşitli simgelerini içeren etkinlikleri eleştirdiklerini belirtti.

Dergide en dikkat çeken ifade ise  İmam Humeyni gibi birinin Suudi Arabistan’da ortaya çıkmasının beklendiği vurgulandı.
İngiltere
Suudi Arabistan
İngiliz Economist Dergisi

Yorumunu Gönder

Yorumlar