Kritik İddia! Prens Selman, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ne İstedi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suud Prensi Selman arasında beklenen görüşme öncesinde yeni bir iddia ortaya atıldı. ABD basını, Selman'ın Erdoğan'dan 'Kaşıkçı konusunu kapatmasını istediğini' öne sürdü.


6.1.2022 09:15:56   Dünya


Geçtiğimiz Kasım ayında Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan’ın Ankara’ya gelerek temaslarda bulunmasının ardından, önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan'a gideceğini açıkladı.
 
Erdoğan'ın söz konusu ziyaretine ilişkin Suudi Arabistan makamları tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
 
ABD merkezli Wall Street Journal'in konuyla ilgili yayınladığı yazıya göre, iki lider arasında gerçekleşecek bir görüşme, Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğu'nda öldürülmesinin ardından bozulan ilişkilerin telafi edilmesi için iyi bir fırsat olabilir.
 
Gazete “Görüşme çabalarını yakından bilenler Erdoğan ve Suudi Arabistan veliaht prensinin haftalardır görüşme fırsatı kolladığını söyledi. Katarlı yetkililer geçen ay birer gün arayla Doha’da olan iki adamı bir araya getirmeye çalıştı ama başarılı olamadı” yorumunu yaptı.
 
“ERDOĞAN EKONOMİK CANKURTARAN ARIYOR”
 
WSJ'ye göre ise Erdoğan için hesap, jeopolitikten çok ekonomik olabilir. Riyad ile yapılacak görüşmeler, yaklaşık bir yıldır yürürlükte olan Türk mallarına yönelik resmi olmayan Suudi boykotunun sona ermesinde de rol oynayabilir.
 
Gazetenin ayrıca, Prens Muhammed Bin Selman'ın, Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı'nın ölümünden bir daha asla bahsetmeyeceğine ve Türk medyasının konuyu derinlemesine araştırmaktan vazgeçmesine dair bir söz istediğini öne sürdü.
 
Kaşıkçı'nın öldürülmesini takip eden haftalarda, Türk medyası, resmi Suudi anlatısını baltalayan ve veliaht prense yönelik yoğun uluslararası eleştirilere yol açarak son dönemdeki en büyük diplomatik krizine yol açan ayrıntıları ortaya çıkarmıştı.
 
Suudi Arabistan'daki gizli bir dava, 2019'da sekiz alt düzey yetkilinin mahkum edilmesiyle sonuçlandı. 

/interaz
Suudi Arabistan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
cemal kaşıkçı

Yorumunu Gönder

Yorumlar