Taliban: Tanınmak İçin Tüm Koşulları Yerine Getirdik

Taliban Sözcüsü Muhammed Naim, Amerika ile Katar’da yapacakları müzakerede siyasi ve ekonomik konularla insani meseleleri ele alacaklarını açıkladı.


26.11.2021 16:06:00   Dünya


 El Cezire televizyonunun haberine göre Taliban Sözcüsü Muhammed Naim, Afganistan’da kurdukları hükümetin tanınması için gerekli tüm şartları yerine getirdiklerini ve 20 yıllık yolsuzluğa son verdiklerini söyledi.

Muhammed Naim, “Taliban’ın tüm çabası, şu an büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya bulunan Afganistan halkına yardım etmeye yöneliktir. Taliban bu sorunları çözmeye çalışıyor. Bu yeni siyasi rejim kabul edilmelidir; çünkü halk ile rejim birdir” dedi.

Amerika ile Katar’da yaptıkları anlaşmanın uygulanmasını istediklerini belirten Muhammed Naim, bugün Amerika ile Doha’da başlayacak olan müzakerelerin Taliban’ın Afganistan’a hakim olmasından sonra ikinci tur müzakere olduğunu hatırlattı ve bu müzakerelerde Amerika ile yeni bir sayfa açılacağını söyledi.

Taliban Sözcüsü Muhammed Naim, Taliban’ın dünya devletlerinin Afganistan’daki mevcut hükümetin tanınması için öne sürdüğü tüm şartları yerine getirdiğini belirterek   “Afganistan’ın tamamı kontrolümüz altındadır. Taliban, Afganistan’a güvenlik getirdi. 40 yıldır süren savaşa son verdi. Bunlar, herkes için büyük kazanımlardır. Afganistan’ın tek bir karış toprağı bile bozguncuların kontrolünde değil. Taliban, 20 yıldır devam eden yolsuzluklara son verdi. Taliban, Afganistan topraklarının başka ülkelere saldırı için kullanılmasına izin vermeyecektir” dedi.

Muhammed Naim, uluslararası toplumun insan haklarına riayet edilmesi konusundaki beklentileriyle ilgili olarak da şunları söyledi: “Biz insan haklarına dünyada benzeri görülmedik bir şekilde saygı gösteriyoruz. Biz ülkeyi kontrol altına aldıktan sonra bize karşı savaşanları affettik. Kimseyi esir almadık kimseyi öldürmedik. İnsan haklarının ne olduğunu öğrenmek isteyenler bizim yanımıza gelsin. 

Biz kadın haklarına saygılıyız; bu konuda hiçbir eksiklik olmayacak, ancak her toplumun birtakım özellikleri vardır. İşlerin toplumun ilkelerine ve değerlerine göre ilerlemesi gerekir.”

Taliban heyeti ile Tom West başkanlığındaki Amerikan heyetinin 27-29 Kasım tarihlerinde Katar’ın başkenti Doha’da müzakere yapacağı açıklanmıştı.

 
taliban
Amerika
Afganistan

Yorumunu Gönder

Yorumlar