‘Savaş Dursun’ Diyen Bakana Nota Verdiler!

Suudi koalisyonunda yer alan ülkeler, Yemen savaşının durdurulması gerektiğini belirten Lübnan İletişim Bakanı Corc Kırdahi’ye tepki olarak Lübnan elçisine nota verdi.


28.10.2021 17:40:00   Dünya


Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Lübnan İletişim Bakanı Corc Kırdahi’nin Yemen savaşının durdurulması gerektiğine ilişkin açıklaması nedeniyle ülkelerindeki Lübnan büyükelçisini dışişleri bakanlığına çağırarak nota verdi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Lübnan İletişim Bakanın Corc Kırdahi’yi açıkça Sana hükümetinin tarafını tutmakla suçladı ve Kırdahi’nin açıklamalarını “Suudi koalisyonunun çabalarına hakaret” olarak niteledi.

Lübnanlı bakanın sözlerinin Suudi Arabistan ile Lübnan arasındaki tarihi ilişkilere uygun olmadığının belirtildiği açıklamada Suudi Arabistan’daki Lübnan elçisinin dışişleri bakanlığına çağrıldığı ve protesto notası verildiği ifade edildi.

YDH'de yer alan habere göre Suudi Arabistan’ın Yemen savaşındaki müttefikleri olan Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn dışişleri bakanlığının da Lübnan Enformasyon Bakanının sözlerinden dolayı Lübnan elçisini dışişleri bakanlığına çağırarak protesto notası verdiğini açıkladı.

 Profesyonel bir televizyoncu olan Necib Mikati kabinesinin Enformasyon Bakanı Corc Kırdahi, konuk olarak katıldığı “Halk Parlamentosu” adlı televizyon programında “Yemen’e yönelik sekiz yıldır devam eden vahşi saldırılar durdurulmalıdır. Yemenlilerin yaptığı meşru bir hak olan kendini savunmaktır. Ben Yemen halkının bu saldırılar karşısındaki direnişine saygı duyuyorum” demişti.


 
Suudi Koalisyonu
Corc Kırdahi
Lübnan

Yorumunu Gönder

Yorumlar